Profesyonel dansçılık ve sektör ihtiyaçlarına göre dansçıda mesleki donanım
Professional dancer and proficiency in dancer according to industry needs
- Tez No: 863606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ŞAHİN BALOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İstanbul ve Antalya illerinin zengin turistik ve kültürel atmosferi, sahne sanatlarının önemli bir parçası olan dansçılara geniş istihdam olanakları sunmaktadır. Bu çalışma, profesyonel dans eğitimi almış bireylerin mesleklerine başladıktan sonra serbest piyasa koşullarına uyum sağlayıp sağlayamadıklarını bilimsel yöntemlerle araştırmayı ve elde edilen bulguları ilgili kişilere duyurmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda bu çalışma, serbest piyasada dansçı istihdam olanakları, işveren beklentileri ve dansçı yetiştiren üniversiteler arasındaki ilişkileri anlamaya yönelik bir adım olarak tasarlanmıştır. Serbest piyasa ekonomisinde işverenlerin dansçılardan beklentileri olması gerektiği varsayımını doğrulayan araştırma, iş verenle işi alan arasındaki yönlendirmeleri açıklığa kavuşturmuştur. Bu amaçlar çerçevesinde işveren pozisyonunda bulunan koreograflar, eğitmenler, sahne yönetmenleri ve organizasyon firmalarının yetkililerine bire bir; profesyonel dansçılık yapan 18 yaşından büyük kadın ya da erkek farketmeksizin tüm profesyonel dansçılara çevrim içi görüşme yöntemleriyle ulaşılmaya çalışılmıştır. İstanbul ve Antalya'da eğlence sektöründe faaliyet gösteren yirmi bir deneyimli işverenle yapılan görüşmeler aracılığıyla; dansçıların iş dünyasında karşılaştıkları beklentiler ve işverenlerin dansçılardan talep ettikleri özellikler detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu araştırma kapsamında elde edilen verilerin, İstanbul ve Antalya'daki dans sektöründe işverenler ile dansçılar arasında daha verimli bir iletişim ve iş birliği ortamının oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rich touristic and cultural atmosphere of Istanbul and Antalya provinces offers extensive employment opportunities for dancers, who are an integral part of the performing arts scene. This study aims to investigate, using scientific methods, whether individuals who have received professional dance training can adapt to the conditions of the free market after entering their profession and to disseminate the findings to relevant parties. Additionally, this study is designed as a step towards understanding the employment opportunities for dancers in the free market, employer expectations, and the relationships between universities that train dancers. Within the framework of these purposes, one-to-one meetings with choreographers, instructors, stage managers and officials of organization companies who are employers; professional dancers over the age of 18, regardless of gender, through online interview methods. Through interviews with twenty-one experienced employers operating in the entertainment sector in Istanbul and Antalya, the expectations dancers encounter in the business world and the qualities employers demand from dancers are discussed in detail. Confirming the assumption that employers in the free market have expectations from dancers, the research revealed the guidance between employers and those they hire, and to present this to the scientific community. It is believed that the data obtained in this research will contribute to the establishment of a more efficient communication and collaboration environment between employers and dancers in the dance sector in Istanbul and Antalya.