Suriye kaynaklı sığınmacı sorununun Avrupa Birliği-Türkiye müzakere sürecine etkisi
The impact of the Syrian refugee problem on the European Union-Türkiye negotiation process
  1. Tez No: 863619
  2. Yazar: MARLEN SERVEROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Göç olgusu insanlık tarihi boyunca büyük bir öneme sahip olmuştur. Küreselleşme süreci ile göç olgusu köklü değişimler ve dönüşümler geçirmiştir. Göç olgusunun farklı disiplinlerle iç içe olmasından dolayı farklı göç sınıflandırmaları ortaya çıkmıştır. Diğer yandan bireyler farklı nedenlerden dolayı göç ettiklerinden dolayı farklı göç teorileri ortaya çıkmıştır. Savaş, ihtilal ve birçok etken göç olgusunu beslemektedir. Arap Baharı'nın tetiklemesi sonucu açığa çıkan Suriye iç savaşı etkisiyle küresel boyutta sığınmacı krizi ortaya çıkmıştır. Güvenlik ve diğer nedenlerden dolayı Suriyeli sığınmacılar dünyanın farklı yerlerine göç etmişlerdir. Zamanla Avrupa Birliği ülkelerine akın etmeleri sonucunda AB kendi sınırlarını korumaya çalışmıştır. Sığınmacıların en çok tercih ettikleri göç güzergahında, transit ülke konumunda ve tampon bölge olan Türkiye'nin önemini AB anlamıştır. AB, Suriyeli sığınmacıları kendi toprakları dışında tutmak için aday statüsü konumunda bulunan ve uzun süredir müzakere sürecinde olan Türkiye'ye belli ödünler vermeyi taahhüt ederek Geri Kabul Anlaşması ile sığınmacıları Türkiye'de tutmayı amaçlamıştır. Suriye kaynaklı sığınmacı krizi donma noktasına gelen Avrupa Birliği-Türkiye müzakere sürecini etkilemiştir. AB özellikle Türkiye ile müzakerelerin canlandırılması, yeni fasılların açılması, vize serbestliği ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gibi vaatlerde bulunmuştur. Sığınmacı sorunu ile taraflar arasında yoğun diplomasi trafiği yaşanmıştır. AB-Türkiye arasında zirveler yapılmış ve bazı fasıllar müzakereye açılmıştır. 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne coğrafi çekince koyan Türkiye, Suriyeli sığınmacıları geçici koruma statüsü ile barındırmayı kabul etmiştir. Zamanla Türkiye ekonomik, kültürel, siyasi ve birçok sorunlar yaşamaya başlamıştır. Bu sorunlar ve diğer uluslararası gelişmeler taraflar arasında ilişkilerinde inişli-çıkışlı sürecin yaşanmasına neden olmuştur. Avrupa Birliği sığınmacıları kendi sınırları dışında tutmak adına Türkiye'ye ihtiyaç duyarken, Türkiye de AB'ye aday ülke olarak birliğe üye olmak adına ve bazı ödünleri elde etmek için Suriyeli sığınmacıları araç olarak kullanmış ve sığınmacılar çıkarlara hizmet eden pazarlık konusu olmuştur. Avrupa Birliği-Türkiye arasında yapılan zirvelerde sığınmacı konusu ön planda yer almış ve Türkiye'ye verilen taahhütler ikinci plana atılmıştır. Bu durum sığınmacı sorununun taraflar arasında müzakere sürecini canlandırsa da ilişkinin niteliğini değiştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca sığınmacı sorunu her ne kadar taraflar arasında müzakere sürecini etkilese de Türkiye'nin AB'ye aday ülke olarak üye olması için yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümde göç olgusu kavramsal olarak açıklanmış ve göçün temel özellikleri ortaya konmuştur. Göç sınıflandırılarak sığınmacıların göç etme nedenlerini açıklamak adına göç teorileri verilmiştir. Daha sonra göç ile ilgili diğer kavramlar açıklanarak Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyelilerin statüsü ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde; tümdengelim yöntemi ile Ortadoğu-Arap Baharı-Suriye şeklinde Suriye kaynaklı sığınmacı sorununun ortaya çıkışı, Türkiye ve AB'ye etkisi ve tarafların çabalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise AB-Türkiye ilişkileri tarihsel olarak açıklanarak katılım müzakerelerinden bahsedilmiştir. Suriye kaynaklı sığınmacı sorununun ABTürkiye müzakere sürecine etkisi farklı kavramlar ve olaylarla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration has been of great importance throughout human story. With the globalization process, the phenomenon of migration has undergone radical changes and transformations. Different migration classifications have emerged due to the fact that the phenomenon of migration is interwined with different disciplines. On the other hand, different migration theories have emerged because individuals migrate for different reasons. War, revolution and many factors feed the phenomenon of migration. With the impact of the Syrian civil war, which emerged as a result of the triggering of the Arab Spring, a global refugee crisis emerged. For security and other reasons, Syrian refugees have migrated to different parts of the world. Over time, as a result of their influx into European Union countries, the EU tried to protect its own borders. The EU understood the importance of Türkiye, which is the most preferred migration route for refugees, a transit country and a buffer zone. With the Readmission Agreement, the EU aimed to keep Syrian refugees in Türkiye by committing to make certain concessions to Türkiye, which is in the position of candidate status and has been in the negotiation process for a long time, in order to keep them out of its territory. The Syrian refugee crisis has affected the European Union-Türkiye negotiation process, which has come to a standstill. In particular, the EU has made promises such as reviving negotiations with Türkiye, opening new chapters, visa liberalization and updating the Customs Union. With the refugee problem, there was intense diplomatic traffic between the parties. Summits were held between the EU and Türkiye and some chapters were opened for negotiation. Türkiye, which placed a geografical reservation on the 1951 Geneva Convention, agreed to host Syrian refugees with temporary protection status. Over time, Türkiye has started to experience economic, cultural, political and many problems. These problems and other international developments have led to a fluctuating process in relations between the parties. While the European Union needed Türkiye to keep refugees out of its borders, Türkiye used Syrian refugees as a tool to become a member of the Union as a candidate country for the EU and to obtain some concessions, and refugees became a subject of bargaining that served their interests. At the summits held between the European Union and Türkiye, the issue of refugees was at the forefront and the commitments made to Türkiye were put in the background. This situation revealed that although the refugee problem revived the negotiation process between the parties, it changed the nature of the relationship. In addition although the refugee problem affects the negotiation process between the parties, it has been revealed that Türkiye is not sufficient to become a member of the EU as a candidate country. In the first part of this study, the phenomenon of migration is explained conceptually and the basic characteristics of migration are revealed. Migration theories were given to explain the reasons for the migration of refugees by classifying them. Later, other concepts related to migration were explained and the status of Syrians under temporary protection in Türkiye was tried to be revealed. In the second part, the emergence of the Syrian refugee problem in the form of the Middle East-Arab Spring-Syria with the deductive method, its impact on Türkiye and the EU and the efforts of the parties are included. In the last section, EU-Türkiye relations are explained historically and accession negotiations are mentioned. The effects of the Syrian refugee problem on the EU-Türkiye negotiation process has been tried to be revealed with different concepts and events.