Astımlı hastalarda Chlamydia pneumoniae spesifik IgG ve IgM antikorlarının araştırılması
Investigation to Chlamydia pneumoniae specific IgG and IgM antibody with asthma patients
  1. Tez No: 86366
  2. Yazar: SONGÜL GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
48 ÖZET Çalışmamızda akut ve kronik astım tanısı konmuş 86 hastada C.pneumoniae'yz özgü IgG ve IgM antikorları MIF yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma grubunun 72'si kadın, 14'ü erkektir. Kontrol grubu olarak kullanılan 20 sağlıklı kişinin 17'si erkek, 3'ü kadındır. Cpneumoniae'yt özgü IgG antikorları 42 bireyde pozitif olarak saptanmıştır. Bunların 24'ü akut astımlı, 18'i ise kronik astımlı bireylerdir. C.pneumoniae'yt özgü IgM antikorları ise 18 bireyde pozitif olarak saptanmıştır. Bunların 11 'i akut astımlı, 7 'si ise kronik astımlı bireylerdir. Kontrol grubunda, C.pneumoniae'ye. özgü IgG tipi antikorlar 3 kişide pozitif olarak saptanmıştır. IgM tipi antikorlar ise saptanmamıştır. Kontrol grubu ile çalışma grubunu karşılaştırdığımızda IgG pozitifliğinin çok anlamlı (p < 0.01) ve IgM pozitifliğinin ise anlamlı (p = 0.05) olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın sonuçlan literatürdeki bilgilerle uygunluk göstermektedir. İntrasellüler bakterilerin asüm etiyolojisindeki yerine rağmen ülkemizde astım etkeni olarak genellikle virüsler değerlendirilmektedir. Cpneumoniae,xm\ gerek astım etiyolojisindeki yeri, gerekse asnm tedavisinde daha doğru ilaç kullanımındaki yaran göz önünde tutulduğunda çalışmamız son derece önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY This study was designed to investigate IgG and IgM antibodies specific to Chlamydia pneumoniae by the microimmunofluorescence (MIF) assay in 86 patients diagnosed as having acute or chronic asthma. The study group included 72 women and 14 men. A control group of 20 healthy subjects including 17 men and 3 women were also included. Forty-two individuals were found to have positive IgG antibodies for C.pneumoniae, of whom 24 and 18 patients had acute and chronic asthma, respectively. On the other hand, 18 patients exhibited positive IgM antibodies for C.pneumoniae. Of these 1 1 and 7 patients had acute and chronic asthma, respectively. In the control group, IgG antibodies specific to C.pneumoniae was detected only in three subjects. None of the control subjects had IgM antibodies.