Preeklampside adhezyon molekülleri ve sitokinlerin rolü
The Role of adhesion molecules and cytokines in preeclampsia
  1. Tez No: 86367
  2. Yazar: E. MELTEM BATTALGAZİ ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TARIK ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada preeklampsideki immün aktivasyon ve endotel hasannın belirlenebilmesi için dolaşımdaki adhezyon molekülleri (VCAM-I, ICAM-I) ve sitokinlerin (TNF-a,IL-6) rolü araştınlmıştır. Metod: Benzer gebelik haftalarında 47 preeklamptik ve 42 normal gebe karşılaştırıldı. Periferik venöz kandan elde edilen serum örneklerinde ELİSA yöntemi ile VCAM-I, ICAM-I,TNF-a ve BL-6 seviyeleri ölçüldü. Bulgular.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role of Adhesion Molecules and Cytokines in Preeclampsia Objective: The circulating levels öf adhesion molecules (VCAM-I, ICAM-I) and cytokines (TNF-a, IL-6) as the markers for activation of the immune system and the endothelial damage have been investigated in preeclamptic patients. Methods: 47 patients with preeclampsia and eclampsia were compared to 42 healthy pregnant women. Peripheral venous blood samples were obtained and serum levels of VCAM-L ICAM-I, TNF-a, and IL-6 were measured by enzyme-linked immunoassay (ELISA).