Multipl skleroz hastalarında özgün antijenlere T hücre yanıtlarının HLA ile ilişkisi
HLA associated T cell response to specific antigen in multiple sclerosis patients
- Tez No: 86365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜHER SARUHAN DİRESKENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET MS'in genetik ve çevresel faktörlerin etkilediği bir immün süreç sonucunda geliştiği kabul edilmektedir. Merkezi sinir sistemi (MSS) hastalığı olan MS'de MSS antijenlerine, öncelikle de miyeline yönelik immün yanıtın araştırılması bu hastalığın patogenezini açıklamak açısından önem taşımaktadır. MS gelişimi ile ilişkili olduğu gösterilen genetik yapının önemli bir işareti, HLA sistemi olarak araştırılmaktadır. HLA alt grupları ile MS arasındaki ilişkiler ortaya konuldukça bu ilişkilerin fonksiyonel anlamlan da dikkat çekmektedir. MS gelişiminde rolü varsayılan miyeline özgü antijenlere ve diğer antijen/mitojenlere yanıtın bireyin taşıdığı HLA'ya bağımlı olarak göstereceği değişkenlikler MS'de yol gösterici olabilir. Bu yaklaşımla MS ile ilişkisi gösterilen HLA-DR2 ve DR4 haplotiplerinin miyelin antijenlerinden MBP, MOG ve PLP-peptitlerine ve diğer antijen/mitojenlere yanıtı ne düzeyde belirlediğinin araştırılması amacıyla yapılan bu çalışmada aynı genetik yapıya sahip MS'li ve kontroller karşıiaştırılmıştır. Genel olarak MS ile sağlıklılar arasında anlamlı farklılıklar PHA'ya ve MBP'ye karşı sağlıklılarda gösterilen daha yüksek primer yanıtlılık ile, sekonder yanıtta kontrollerde daha yüksek PPD yanıtı ve DR4 taşıyan MS'lilerde daha yüksek PLP-30-49 yanıtı olarak gösterilmiştir. Bu farklılıklar anlamlı düzeye ancak ulaşırken, belirgin farklara işaret eden diğer bazı farklılıklar ise olasılıkla az sayıda donör incelenmesine bağlı olarak ortaya çıkmamıştır. Çalışma sonuçları literatürde daha önce bildirildiği gibi primer yanıt düzeyinde farklılıkları göstermenin zorluklarını ortaya koymakta, MS'deki immun yanıtın incelenmesinde çok sayıda örnekle ve daha ayrıntılı çalışma zorunluluğunu vurgulamaktadır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY The development of MS is considered as an immune process influenced by genetic and enviromental factors. As a disease of the central nervous system, the immune response to myelin antigens is of major importance to elucidate the pathogenesis. HLA system has been investigated as a relevant marker of genetic susceptibility to MS. The associations of HLA subtypes with MS have also raised questions of functional relevance of these molecules. The HLA subgroup-dependent differences of immune response to myelin antigens and other antigens/ mitogens might point out some important mechanisms in MS development. With this approach the responses to myelin antigens like MBP, MOG and PLP peptides, and other antigens/mitogens have been compared in MS patients and healthy controls bearing the same MS associated HLA-DR2 and DR4 haplotypes in this study. In general the primary response to PHA and MBP and the secondary response to PPD have been found significantly increased in healthy controls, whereas the secondary response to PLP peptide (30-49) was more frequent in DR4 positive MS patients compared to DR4 healthy controls. As these differences barely reach the significance level, we assume that the some differences observed in this study, but did not reach the significance level due to small numbers of patients studied, may well be of relevance in terms of MS development. These results, in accordance with the related literature, show the difficulties of detecting any difference at the primary response level and emphasize the need for further studies with more donors and more detailed analysis. 48