Kirazda (Prunus avium L.) farklı uygulamaların erkencilik ve meyve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different treatments on earliness and fruit quality in sweet cherry (Prunus avium L.)
  1. Tez No: 863663
  2. Yazar: ÇİĞDEM ASİYE ARTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI ZAFER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Nisan-Haziran 2022 tarihinde Manisa Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklıbozköy mahallesinde yer alan üreticiye ait kiraz (Prunus avium L.) bahçesinde yürütülmüştür. Çalışmada İdris anacı üzerinde aşılı“Early Burlat”ve“Regina”çeşitleri kullanılmıştır. Kiraz ağaçlarına çiçeklenmeden yaklaşık 30 gün önce; Kontrol, Hidrojen siyanamid (Dormex®) (2% v/v) ve ülkemizde henüz ruhsat almamış olan Invierna® (Kimitec, İspanya) (1% v/v) ticari preparat uygulamaları yapılmıştır. Tez çalışmamızda Invierna® hidrojen siyanamid alternatifi olarak denenmiş, kontrol ve yasaklanmış olan Dormex® ile kıyaslanmıştır. Kontrol ağaçlarına sadece su püskürtülmüştür. Uygulamalar, kiraz ağaçlarına pülverizatör yardımı ile her ağacın tacı tamamen ıslatılacak şekilde yapılmıştır, uygulamalarda kullanılan solüsyona yayıcı yapıştırıcı eklenmiştir. Tez çalışmamız sonucunda elde edilen bulgular; Dormex® ve Invierna® uygulamalarının, kontrole göre daha iyi sonuçlanmış, hidrojen siyanamide alternatif olarak kullanılan Invierna® çiçeklenme ve meyve kalitesinde oldukça önemli artışlar sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in April-June 2022 in the cherry (Prunus avium L.) orchard of the producer located in Sancaklıbozköy neighbourhood of Manisa Şehzadeler district.“Early Burlat”and“Regina”varieties grafted on Idris rootstock were used in the study. Approximately 30 days before flowering; Control, Hydrogen cyanamide (Dormex®) (2% v/v) and Invierna® (Kimitec, Spain) (1% v/v), which has not yet been licensed in our country, were applied to cherry trees. In our thesis study, Invierna® was tested as an alternative to hydrogen cyanamide and compared with the control and the banned Dormex®. Control trees were sprayed with water only. Treatments were made on cherry trees with the help of a sprayer in such a way that the crown of each tree was completely wetted, and a spreading adhesive was added to the solution used in the treatments. The results of our thesis study showed that Dormex® and Invierna® treatments resulted better than the control and Invierna®, which is used as an alternative to hydrogen cyanamide, provided significant increases in flowering and fruit quality.