Liderlik tarzlarının, tükenmişlik, içsel motivasyon ve psikolojik güçlendirme ile ilişkisi: Bir sağlık kurumu çalışanları üzerine bir araştırma
Leadership styles; The relationship between burnout, internal motivation and psychological empowerment: A research on a healthcare institution professionals
- Tez No: 863662
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL ÖZBEBEK TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada sağlık çalışanlarında liderlik tarzlarının tükenmişlik, içsel motivasyon ve psikolojik güçlendirme ile ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan ilişkisel tarama modelinde anket yöntemiyle gerçekleşmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu bir vakıf üniversitesi hastanesinde çalışan sağlık ve teknik personellerden oluşan 361 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında literatüre dayalı olarak hazırlanmış olan“Demografik Bilgi Formu”,“Liderlik Tarzları Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”,“Psikolojik Güçlendirme Ölçeği”ile“İçsel Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS-27 programı kullanılmıştır. Analizlerde ölçme araçlarına dair güvenirlik ve normallik ölçümü yapılmış elde edilen veriler doğrultusunda korelasyon, regresyon ve fark analizleri yapılmıştır. Fark analizlerinde ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre; katılımcı liderlik, destekleyici liderlik ve yönlendirici liderlik ile tükenmişlik toplam, kişisel başarı, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bunun yanında katılımcı liderlik, destekleyici liderlik ve yönlendirici liderlik ile içsel motivasyon, psikolojik güçlendirme toplam, yeterlilik, özerklik, anlamlılık ve etki arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak katılımcılarda destekleyici liderlik, katılımcı liderlik ve yönlendirici liderlik düzeyleri arttıkça tükenmişlik toplam, kişisel başarı, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma düşmekte; içsel motivasyon, psikolojik güçlendirme toplam, yeterlilik, özerklik, anlamlılık ve etki düzeyleri ise artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, leadership styles in healthcare professionals; It is aimed to reveal the relationship between burnout, intrinsic motivation and psychological empowerment. For this purpose, the research was carried out by survey method in the relational survey model, which is included in the quantitative research design. The study group of the research consists of 361 people consisting of health and technical personnel working at an University Hospital. In the collection of the data of the study,“Demographic Information Form”,“Leadership Styles Scale”,“Maslach Burnout Scale”,“Psychological Empowerment Scale”and“Intrinsic Motivation Scale”were used. SPSS-27 program was used in the analysis of the data obtained in the study. In the analyzes, the reliability and normality of the measurement tools were measured, and correlation, regression and difference analyzes were performed in line with the data obtained. In the difference analysis, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. According to the findings of the research; A significant negative correlation was found between participatory leadership, supportive leadership and directive leadership and burnout, personal achievement, emotional exhaustion and depersonalization. In addition, a significant positive relationship was found between participatory leadership, supportive leadership and directive leadership and intrinsic motivation, psychological empowerment, competence, autonomy, meaningfulness and impact. As a result, as the levels of supportive leadership, participatory leadership and directive leadership increase in the participants, burnout decreases, personal achievement, emotional exhaustion and depersonalization decrease; intrinsic motivation, psychological empowerment, competence, autonomy, meaningfulness and impact levels are increasing.