OECD ülkelerinde intihar oranlarının ekonomik değişkenler ile incelenmesi: Panel veri analizi
Investigation of suicide rates in OECD countries with economic variables: Panel data analysis
  1. Tez No: 863665
  2. Yazar: ŞULE ULABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIZILGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İntihar kavramı bireyler arasında yaygınlaşma sonucunda oluşan bir tetikleme aracıdır. Bireylerin hayat şartlarında olumsuz deneyimleri sonucu oluşan intihar davranışı ve eylemi onların günlük yaşamlarında bu düşünce ile hareket etmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. İntiharın kelime anlamı; bireyin hayatına son vermesi davranışı olarak açıklanmaktadır. İntiharı tek çıkış yolu olarak gören bireyler bu eyleme yönlenerek hayatına son vermektedir. Literatür incelendiğinde intihar konusu hakkında oldukça az çalışma yapıldığı görülmektedir. Bu çalışmada intihar kelimesi ve intihar davranışı detaylı olarak incelenmiş ve gerekli analizler çerçevesinde belirli sonuçlar elde edilmiştir. Bu bağlamda OECD üyesi olan ülkeler araştırmaya dâhil edilmiş, bağımlı değişkenler olarak kadın ve erkek intihar oranları ayrı ayrı ele alınmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenler olarak kadınların işgücüne katılım oranları ve erkeklerin işgücüne katılım oranları, işsizlik oranları ile enflasyon oranları, Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla değişkenleri kullanılmıştır. Çalışma panel veri analizi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda işsizlik ve enflasyon oranındaki artışlar hem erkek intihar oranları hem de kadın intihar oranları üzerinde bir artışa neden olmakta iken, erkek işgücüne katılım oranı, kadın işgücüne katılım oranı ve GSYH'deki artışın ise erkek ve kadın intihar oranlarını azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of suicide is a triggering tool that occurs as a result of spreading among individuals. Suicidal behavior and action that occur as a result of negative experiences of individuals in life conditions, emerge as a result of their acting with this thought in their daily lives. The word meaning of suicide is explained as the behavior of the individual to end his life. Individuals who see suicide as the only way out resort to this action and end their lives. When the literature is examined, it is seen that very few studies have been conducted on the subject of suicide. In this study, the word suicide and suicidal behavior were examined in detail and certain results were obtained within the framework of the necessary analyses. In this context, OECD member countries were included in the study and male and female suicide rates were considered separately as dependent variables. Women's labor force participation rates and men's labor force participation rates, unemployment rates and inflation rates, and gross domestic product variables were used as independent variables in the study. The study was carried out within the framework of panel data analysis. As a result of the study, it was determined that increases in unemployment and inflation rates caused an increase in both male suicide rates and female suicide rates, while increases in male labor force participation rate, female labor force participation rate and gross domestic product decreased male and female suicide rates.