Chlamydia trachomatis üretritli hastalarda Azitromisin ve Doksisiklin ile tedavilerin karşılaştırmalı immünomodülatör etkileri
Comparative immunomodulator effects of Asithromycin and Doxycycline treatments in patients with Chlamydia trachomatis urethritis
  1. Tez No: 86368
  2. Yazar: H. NİLGÜN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. ŞADİ YENEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, Chlamydia trachomatis üretritli hastalarda azitromisin ve doksisiklin fle tedavinin karşılaştırmalı immunomodülatör etkilerinin araştırıl ması amaayla yapılmıştır. DFA ve LCR yöntemleriyle, Ctrachomaüs pozitif bulunan 20 kişi azitro misin grubunu, 20 kişi doksisiklin grubunu ayrıca 20 sağlıklı gönüllü ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Antibiyotik gruplarından infeksiyon anında ve tedavi sonrasında, kontrol grubundan ise bir kez alman kan örneklerinden, hücresel ve humoral immun sistem parametrelerin düzeyleri değerlendirilmiştir. Deney ler; CD4, CD8, CD3, CD19 ve CD56 lenfositleri flow sitometrik yöntemle, IgG, IgA, IgM, C3 ve C4 miktarları nefelometrik yöntemle, AH100 ve CH100 düzeyleri hemolitik yöntemle, IFN-y miktarı ise ELISA yöntemiyle saptanmış tır. Çalışmalar sonunda yapılan istatistiksel değerlendirmelerde, humoral immun sistem parametrelerinde (IgG, IgA, IgM, C3, C4, AH100, CH100 ve IFN-y) her iki antibiyotik grubunda da istatistiksel olarak anlamlı fark görülme miştir. Yalnızca hücresel immun sistem parametrelerinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. Bu anlamlı farklılıklar ise; 1- Kontrol grubu ile antibiyotik öncesi azitromisin ve doksisiklin grupları bulguları karşılaştırıldığmda CD4, CD3, CD19 ve CD56 lenfosiderinde anlamlı fark görülmüştür. 2- Kontrol grubu ile antibiyotik sonrası azitromisin ve doksisiklin grupları bulguları karşılaştırıldığında yalnızca CD 19 lenfositlerinde ve azitromisin grubunda anlamlı fark belirlenmiştir.62 3- Antibiyotik öncesi ve antibiyotik sonrası azitromisin grubu bulguları karşılaştınldığında yalnız CD56 lenfositlerinde anlamlı fark görülmüş tür. 4- Antibiyotik öncesi ve antibiyotik sonrası doksisiklin grubu bulguları karşıkştirıldığında ise CD4 ve CD56 lenfositlerinde anlamlı fark saptanmıştır. 5- Her iki antibiyotik grubu antibiyotik öncesi ve antibiyotik sonrası farkları birbirleriyle karşılaştınidığmda ise hiçbir anlamlı fark görülmemiştir. Sonuç olarak, kontrol grubuna göre, tedavi öncesi bulgularında görülen anlamlı farklılıklar, gruplardaki infeksiyonun varlığını göstermektedir. Tedavi sonrası bulguları ile kontrol grubu bulguları arasında anlamlı farkın olmaması, antibiyotiklerin tedavi etkinliklerinin başardı olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir. Her iki antibiyotik tedavi grubunda antibiyotik öncesi ve antibiyotik sonrası farkları arasında, anlamlı farklar görülmemesi ise antibiyotiklerin tedavide birbirlerine alternatif olarak lmllanılabileceklerini vurgulamaktadır. Her iki antibiyotikle tedavi sonunda; infeksiyon anında kontrol grubuna göre yüksek olan bulgular sağlıklı kontrol grubu düzeylerine inmiştir. Yine infeksiyon anında kontrol grubuna göre düşük olan bulgular ise tedavi sonunda kontrol grubu düzeylerine yaklaşmıştır. Bu değerlendirmeler ışığında yorumumuz; Ctrachomatis infeksiyonunda savunmada, hücresel immun sistemin etkin olduğu, infeksiyon anında CD56 lenfositlerin arttığı ve buna bağlı olarak IFN-yTun C.trachomaüs infeksiyonunda önemli bir sitokin olabileceği ve savunmada humoral immun sistemin etkin olmadığı şeklinde özetlenebilir. Tedavi etkinlikleri eşdeğer bulunan azitromisin ve doksisiklinin tedavide birbirlerine alternatif olarak uygulanabilecekleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was targeted at comparing the immunomodulator effects of azithromycin and doxycycline treatments in patients with Chlamydia trachomatis urethritis. Found positive by DFA and LCR methods for C.tracbomatisy 20 patients were included in the azithromycin group, another 20 in the doxycycline group, and 20 healthy volunteers in the control group. Cellular and humoral immune system parameters were evaluated through blood specimens obtained from the study groups twice, before and after the antibiotic treatment, and from the control group only once. CD4, CD8, CD3, CD19 and CD56 lymphocytes were detected by the flow cytometric; IgG, IgA, IgM, C3 and C4 quantities by the nephelometric; AH100 and CH100 levels by the hemolytic; and the IFN-y level by the ELISA methods. No statistically significant difference was observed between the humoral immune system parameters (IgG, IgA, IgM, C3, C4, AH100, CH100 and IFN-y) of the two antibiotic-study groups. On the other hand, significant differences were detected in the cellular immune system parameters and these were as follows: 1- Significant difference was observed in CD4, CD3, CD19 and CD56 lymphocytes when the pre-antibiotic data of the azithromycin and doxycycline study groups were compared to those of the control group. 2- Significant difference was observed only in CD19 lymphocytes of the azithromycin group when post-antibiotic data of the azithromycin and doxycycline groups were compared to those of the control group.64 3- Significant difference was observed only in CD56 lymphocytes when pre- and post-azithromycin data were compared. 4- Significant difference was observed in CD4 and CD56 lymphocytes when pre- and post-doxycycline data were compared within the same group. 5- No significant difference was observed when pre- and post-antibiotic data of the two study groups were compared to eachother. We conclude that the differences between the data of the pre-antibiotic period and of the control group were due to the presence of an infection. Lack of significant difference between the post-treatment data and the date of the control group may be evaluated as success of the antibiotic treatments. Detection of no significant differences between the pre- and post-antibiotic data of the two study groups underlined that these two antibiotics may be replaced by eachother for treatment purposes. The abnormally high or low findings belonging to the study groups during the infectious process were returned to normal after treatment with both antibiotics. Through the highlight of these evaluations, we comment that the cellular immune system is active in Ctrachomatis infections, that CD56 lymphocytes increase during infection, IFN-y could be an important cytokine in Ctrachomatis infection and that the humoral immune system is not effective in active defense. Both azithromycin and doxycycline were found equally efficient in treatment and evaluated as alternatives to eachother.