Uzun süreli kemik iliği kültürlerinde lösemi hücrelerinin stroma hücreleri ile olan ilişkilerinin incelenmesi
The Investigation of the interaction between leukemic cells and stromal cells in long term bone marrow cultures
- Tez No: 86369
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDEM KURUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Biz bu çalışmada, fare ve normal insan kemik iliklerinden elde edilen farklı stromalar üzerine yapılan kültürlerde ALL hücrelernin stroma ile olan ilişkilerini inceledik. Bu amaçla 6 BALB/C fare ve 5 normal insan kemik iliği hücrelerinden stroma tabakaları hazırlandı. 1 1 ALL'li hastadan alınan, kemik iliği örnekleri ise lösemik hücre kaynağı olarak kullanıldı. Tüm kemik iliği örneklerinden, mononükleer hücreler, fikol ile izole edildi.. Fare ve normal insan mononükleer hücreleri, stroma medyumu içinde 3.2 x 106 hücre/ml'lik konsantrasyonda, 33°C, %5 C02 ve nemli etüvde, 15-21 gün inkübe edilerek stroma tabakaları hazırlandı. Kültür sonunda flasklar, 15Gy'de, 76 sn radyasyona maruz bırakıldı. ALL hücrelerinin, 1 06 canlı hücre/ml olacak şekilde IMDM + %10 NCS ile süspansiyonu hazırlandı. Bu süspansiyon fare ve insan stroma tabakaları üzerine kültür yapılarak, 37°C, %5 COa ve nemli etüvde bir hafta inkübe edildi. Ayrıca, kontrol olarak, stromasız süspansiyon kültürleri hazırlandı. Fare stromasız ve stromalı kültürlerden, başlangıç, 3., 24. saat ve 1. haftada alınan örneklerde, hücre sayısı ve viabilitesine bakıldı. Aynı zamanda flow sitometride, bu hücrelerin CD44 ve CD49d molekülleri ekspresyon düzeyi ölçüldü, insan stromasız ve stromalı kültürlerde, başlangıç, 24. saat ve 1. haftada aynı parametrelere bakıldı. İstatistiksel analizler için Kruskal-Wallis, Mann Whitney, Wilcoxon testleri kullanıldı. Adezyon molekülleri ile immunfenotip profilini belirleyen diğer yüzey işaretleyicileri arasındaki ilişki Spearman ve Pearson korelasyon testleri ile yapıldı. Bulgularımızda, hücre sayısı; fare stromasız, stromalı ve insan stromasız kültürlerde, 1. haftada başlangıca göre azaldığı, hücre viabilitesi; tüm kültürlerde 1. haftada azaldığı, CD44 ve CD49d molekülleri ekspresyonunun saatlere göre değişmediği görüldü. Fare stromasız ve stromalı kültürler karşılaştırıldığında, tüm parametrelerde fark olmamasına rağmen insan stromalı kültürlerde, 24. saat ve 1. haftada hücre viabilıtesinin, stromasız kültürlere kıyasla daha yüksek olduğu, hücre sayısının değişmediği görüldü. Ayrıca, hücre 75insan stromal ı kültürlerde, fare stromal ı kültürlerden daha yüksek olduğu belirlendi. Bu sonuçların yanısıra, hastaların immunfenotipleri ile adezyon molekülleri arasındaki ilişkiyi, Spearman korelasyon testi ile değerlendirerek CD44 ile CD10 + CD19 ve CD22; CD49d ile de CD10, CD10+CD19, CD19, CD34 ve HLA-DR molekülleri arasında korelasyon olduğunu bulduk. Pearson testi ile CD44 ile CD10 + CD19 ve CD22 molekülleri, CD49d ile CD5, CD10 + CD19, CD10, CD19, CD7, CD34, HLA-DR moleküllerinin ilişkili olduğunu tespit ettik. Bu bulguların ışığında, insan stromasının, ALL hücrelerinin viabilitesinde, fare stromasından daha etkili olduğunu, ayrıca yalnızca stroma kontaktının CD44 ve CD49d molekülleri ekspresyonunu değiştirmede yetersiz kaldığını, fakat bu adezyon moleküllerinin, diğer yüzey molekülleri ile ilişkili olduğunu düşündük. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE INTERACTION BETWEEN LEUKEMIC CELLS AND STROMAL CELLS IN LONG TERM BONE MARROW CULTURES in this study, we investigated interactions between acute leukemic ceils and stroma in cultures established using different stromal layers from bone marrow aspirates of murine and normal human. By this intention, stromal layers were performed from bone marrow cells of 6 BALB/C mice and 5 normal human. Also bone marrow samples from 11 ALL patients were used as leukemic cell source. All mononuclear cells were separated from bone marrow samples by ficoll density gradient centrifugation. Murine and normal human mononuclear cells were suspended at a concentration of 3.2 x 106 cells/ml in stromal medium and maintained at 33°C in a humidified atmosphere with %5 CO2 for 15-21 days and stromal layers were established. After the culture, culture flasks were treated with radiation in 15 Gy for 76 seconds on the same day. ALL cells were suspended at the density of 106 viable cells/ml in IMDM medium supplemented with 10% NCS. This cell suspension was cultured on murine and normal human stromal layers and maintained in 37°C, 5% CO2 and humidified incubator for one week. On the other side, stroma-noncontact cultures were performed as control of stroma-contact cultures. Cell number and viability of the murin stroma-noncontact and stroma- contact culture cells were evaluated at the beginning, 3rd, 24th and first week of the culture. At the same time expression levels of the CD44 and CD49d molecules were measured by flow cytometry. The same parameters were determined on normal the stroma-noncontact and stroma-contact cultures of human at the beginning, 24th and first week of the culture. Kruskal-Wallis, Mann Whitney and Wiicoxon tests were used for the statistical analysis. Relationship between adhesion molecules and 77immunphenotype profile containing the other surface markers was evaluated by Spearman and Pearson correlation tests. In our findings; it was estabiihed that ceil number and viability decreased on the first week comparaired to the beginning in both murine and normal human stroma-noncontact and stroma-contact cultures, the expression levels of CD44 and CD49d molecules did not change. Although of murine stroma- noncontact and stroma-contact cultures did not show difference for any parameters, cell viability was higher in human stroma-contact cultures at the 24th hour and the first week. In addition, cell viability was higher in human stroma-contact cultures compaired to murine stroma-contact cultures. Meanwhile, after the evaluation of relationship between adhesion molecules and the immunophenotype profile of the patients by Spearman test, we found that there was a correlation of CD44 with CD10 + CD19, CD22 and CD49d with CD10, CD1Q+CD19, CD19, CD34 AND HLA-DR molecules. Beside that we determined a correlation between CD44 and CD10 + CD19, CD22 molecules, CD49d and CD5, CD10 + CD19, CD 10, CD 19, CD7, CD34, HLA-DR molecules by Pearson test. On the basis of these results, we considered that normal human stromal layer is more effective than stromal layer of murine on the viability of ALL cells and stroma's direct contact to ALL cells is not sufficient to change the expression level of CD44 and CD49d molecules but there was a relationship between these adhesion molecules and the ether surface markers. 78