Afganistan'da İslam aile hukukunun kanunlaştırılması
Codification of Islamic family law in Afghanistan
  1. Tez No: 863686
  2. Yazar: ZAFER AHMET KARİZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
VII. yüzyılda bugünkü Afganistan'ın da içinde bulunduğu Horasan bölgesinin İslamiyet'le tanışmasıyla beraber o dönemde mevcut olan dinlerin yerini İslam dini ve uygulanan hukuk sistemlerin yerini İslam hukuku almıştır. İslam dünyasında mezheplerin oluşmasıyla beraber Afganistan bölgesinde Hanefî fıkhı yaygınlık kazanmıştır. Hanefî fıkhı hem yargı hem fetvada önemli rol oynamıştır. Sultan Mahmud Gazneli döneminden itibaren mahkemelerde kullanılmak üzere fetva türü eserler, tedvin edilip kanunlaştırılmaya başlansa da özellikle aile hukuku alanında reformsal kanunlaştırma hareketi Emanullah Han döneminde (1919-1929) başlatılmış ve Nizâmnâme-i Nikâh adıyla reformsal kanun çıkartılmıştır. Emanullah Han sonrası aile hukuku alanında 1977 yılına kadar çıkartılan kanunların muhtevası dar ve Hanefi mezhebine bağlı kanunlardır. 1977 yılında Hanefi mezhebine ağırlıklı olarak yer vermekle beraber diğer İslami mezhep ve görüşlere de yer veren Afgan Medeni Kanunu çıkartılmıştır. Söz konusu kanun, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Afganistan yönetiminin Taliban tarafından ele geçirilinceye kadar (2021) yürürlükte kalmıştır. Taliban döneminde Afgan Medeni Kanunu'nun resmi olarak yürürlükten kaldırıldığı ilan edilmese de mahkemelerde şuan sadece Hanefi fıkhı uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islam was introduced to the Khorasan area, encompassing present-day Afghanistan, during the 7th century, leading to the displacement of existing religions and the substitution of Islamic law for previously employed legal frameworks. As various sects emerged within the Islamic realm, Hanafi jurisprudence gained prevalence in Afghanistan, significantly influencing both judicial rulings and religious decrees. Since the era of Sultan Mahmud of Ghazni, there has been a start in editing and organizing fatwa-type documents for court use. However, it was during the governance of Amanullah Khan (1919-1929) that a significant movement towards reform, particularly in family law, was instigated, resulting in the implementation of a progressive legal framework known as the Nizâmnâme-i Nikâh. From the era following Amanullah Khān until 1977, the legislation pertaining to family law was limited and primarily aligned with the Hanafi sect. However, in 1977, the Afghan Civil Code was introduced, incorporating predominantly Hanafi principles while also accommodating perspectives from other Islamic sects. The law remained effective from its enactment until the Taliban seized control of Afghanistan in 2021. While the Afghan Civil Code wasn't formally revoked by the Taliban, the courts now exclusively adhere to Hanafi jurisprudence.