Afganistan Medeni Kanunu'nda evliliği sona erdiren hükümlerin islam hukuku açısından tahlili
Analysis of the judgements that ending marriage in Afghanistan Civil Code in Terms of Islamic Law
- Tez No: 812245
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Afganistan'ın İslamiyet'le tanışması Miladi VII. yüzyıla tekabül eder. İslam'ın gelmesi ile beraber topluca Müslüman olan Afgan halkı, o günden beri İslamî kurallar ve hükümlerle yöneltilmiştir. 1977 yılında yürürlüğe giren ve 2021 yılı Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesine kadar yürürlükte kalan Afganistan Medeni Kanunu, Kur'ân ve sünnet ışığında şekillenmiştir. Fıkıh dışına çıkmadan, yeniliğe açık bir yol takip edilerek hazırlanan Afganistan Medeni Kanunu'nunda her zaman Hanefî mezhebi diğer mezheplere göre daha öncelik tutulmuştur. Bununla beraber mezhebi taassuba gidilmemiş, hazırlanma aşamasında genelde İslam hukuku ve özelde Hanefi mezhebi esaslarına bağlı kalmakla birlikte, dört Sünni mezhep ve müçtehit âlimlerin görüşünden de istifade edilmiştir. Afganistan halkının %99'u Müslüman olup, bunların % 80'ini Sünniler, geri kalanını da Şiîlerden oluşturmaktadır. Bu çalışmada Afganistan Sünnilerine hitabeden, 1977-2021 yılları arasında yürürlükte kalan Afganistan Medeni Kanunu'nun“Boşanma”bölümü dört Sünni mezhep açısından mütalaa edilerek Osmanlı Hukuk-ı Aile Kararnamesi ile mukayesesi yapılmıştır. Tezimiz üç bölüm ve bir sonuçtan meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan's meeting with Islam corresponds to the VII century Gregorian. Afghan people, who became Muslims collectively with the advent of Islam, have been guided by Islamic rules and Islamic provisions since then. The Civil Code, which came into force in 1977 and remained in effect until the Taliban took over the country in 2021, was shaped in the light of the Qur'an and the Sunnah. The Hanafi sect has always been superior to other sects in the Civil Code of Afghanistan, which was prepared by following a path open to innovation without going out of fiqh. However, there was no bigotry in the sect, as well as Islamic law and the Hanafi sect were followed during the preparation stage, the views of fiqh sects other than the Hanafi sect were also used from time to time. In this study, the“Divorce”section of the Afghanistan Civil Code, which was in force between 1977 and 2021, was compared with the Family Law Decree, considering the four Sunni sects.