The collective traumatized memory: A comparative study of toni morrison and Sinan Antoon's selected narratives
Toplumsal travmatik anılar: Seçili toni morrison ve Sinan Antoon eserlerinin karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 863697
  2. Yazar: LAMYAA FOUAD KHAMMAS ALAMERY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAVID ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bireysel ya da topluca olmasına bakılmaksızın, travma fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açan, malum ve içkin – bilince dair ve bilinç altı– anıları doğrudan etkileyen, karşı konulması güç bir deneyimdir. Dolayısıyla, geriye dönüş anları, kâbuslar, sanrılar, bozukluklar ve diğer yollarla geçmişin şimdiye nüfuz etmesiyle tecrübeler travmatik bir hâle bürünmekte, geçmişin bastırılmış detayları, travmaya neden olan olayla ilintili yerlerin, insanların ve nesnelerin zihinsel imgelerini çağrıştırabilmektedir. Kimi bireyler böyle özellikteki anıların etkisine kapılmakta iken, kimileri ise onları anlatı yoluyla– ki bu travmaya yönelik algı oluşturmada ve sessizliğe son vermede önemli bir etkendir– asimile ederek geride bırakmaktadırlar. Bu bağlamda yazın, travma ile başa çıkmada ve aynı toplum ya da kültüre dahil kümeler arasında topluca birliğin sağlanmasında bir araç görevi görmektedir. Bireysel ya da topluca olmasına bakılmaksızın, travma fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açan, malum ve içkin – bilince dair ve bilinç altı– anıları doğrudan etkileyen, karşı konulması güç bir deneyimdir. Dolayısıyla, geriye dönüş anları, kâbuslar, sanrılar, bozukluklar ve diğer yollarla geçmişin şimdiye nüfuz etmesiyle tecrübeler travmatik bir hâle bürünmekte, geçmişin bastırılmış detayları, travmaya neden olan olayla ilintili yerlerin, insanların ve nesnelerin zihinsel imgelerini çağrıştırabilmektedir. Kimi bireyler böyle özellikteki anıların etkisine kapılmakta iken, kimileri ise onları anlatı yoluyla– ki bu travmaya yönelik algı oluşturmada ve sessizliğe son vermede önemli bir etkendir– asimile ederek geride bırakmaktadırlar. Bu bağlamda yazın, travma ile başa çıkmada ve aynı toplum ya da kültüre dahil kümeler arasında topluca birliğin sağlanmasında bir araç görevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
Trauma, be it individual or collective, is an overwhelming experience that causes physical and psychological wounds that directly affect explicit and implicit memories, namely the conscious and unconscious. In this sense, experiences become traumatic when memories of the past haunt the present via flashbacks, nightmares, hallucinations, disorders, and the like. As such, the repressed phantom of the past recalls mental images of places, people, and objects that are related to that atrocious event. While some people are possessed and captivated by their traumatized memories, others assimilate and put them to rest through the process of narration— a crucial factor in making the wound visible and the serenity perceptible. According to this context, literature is an aid when dealing with trauma and thus establishing a bridge of collective solidarity among groups who belong to the same society or culture. The proposed study argues that Toni Morrison, an Afro-American novelist, and Sinan Antoon, a contemporary Iraqi writer, reflect on the trauma of their people by means of interrogating history; they significantly recall the collective traumatized memory of their people so as to heal the wounds through their suffering verbalization. While Toni Morrison works through the trauma of slavery, Sinan Antoon recalls the traumatized history of Iraq with the an ink of pain and suffering. The study aims at answering the following questions: do we consider Morrison and Antoon traumatized writers?, do Does their literature is their means to work through the collective suffering of the collective traumatized memory?, and how do they represent such memory? These questions are answered through the lenses of examining Toni Morrison's Beloved alongside Antoon's The Corpse Washer.