Liman devleti denetimlerinde hata ağacı analizi ve bulanık mantık yöntemiyle kök neden analizi
Analysis of root causes in port state controls by using fault tree analisys and fuzzy logic
- Tez No: 863698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ZİNCİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Denizcilik dünyanın önde gelen ulaştırma modlarından biridir. Küresel anlamda artan ticarete bağlı olarak sürekli olarak büyüyen gemi sayısı, boyutları ve ayrıca taşınan yük miktarı gemilerin, gemilerde bulunan insanların ve yükün güvenliğini ön plana çıkarmıştır. Son yıllarda dünya çarpında artan çevresel kaygılar da denizciliğin bu tarafını göz önüne getirmektedir. İkinci Dünya Savaşından sonra uluslararası denizciliğin teknik kısımlarını düzenleyecek uluslararası bir yapının gerekliliği düşüncesi ile kurulan IMO kurulduğu tarihten itibaren üye ülkeler denizciliğin teknik kısımlarını düzenlemek amacıyla birbiri ardına uluslararası sözleşmeyi hazırladı ve yürürlüğe soktu. Bir gemi uluslararası denizcilikte kullanıldığı takdirde bazı durumlarda yıllarca bayrağını taşıdığı ülkeye uğrak yapmayabilir. Bu ve bazı diğer nedenlerden ötürü bazı bayrak Devletleri bu mevzuatı uygulamada eksiklik göstermektedir. IMO Sözleşmeleri gemilerin gittikleri diğer ülke limanlarında da kurallara uygun şekilde olduklarının tespit edilebilmesi amacıyla PSC uygulamasını da sözleşmelere eklemiştir. Gemiler bu çerçevede gittikleri diğer ülke limanlarında da denetlenebilmekte ve kurallara ciddi şekilde aykırı durumda bulunduklarının tespit edilmesi halinde sefer yapmalarına müsaade edilmemektedir. Bu durumda gemi sahibi açısından ciddi mali kayıplara neden olabilmektedir. Bir geminin bir PSC denetimi sonucunda seferden menedilebilmesi diğer bir terimle tutulması için sözleşmelerde öngörülen kuralların bir hükmünü ihlal etmesi ile sonuçlanan bir temel olayın gerçekleşmesi ve bu olayın PSC uzmanı tarafından geminin deniz emniyetine ve deniz çevresinin korunmasına yönelik makul olmayan bir tehdit oluşturduğuna kanaat getirmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı istatistiki olarak elde edilemeyen verileri tahmini olarak ortaya çıkarmaktır. Bu çerçevede gemilerde bulunabilecek eksiklikler ve bunlara neden olan temel olaylar belirlenmiştir. Bu temel olayların gerçekleşme sıklığı ise Bulanık Mantık yöntemiyle hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Shipping is one of the world's leading modes of transportation. The ever-growing number of ships, their sizes, and the amount of cargo carried have brought the safety of ships, people on board, and cargo to the fore. Increasing environmental concerns around the world also bring this side of maritime into consideration. IMO, which was established with the idea of the necessity of an international structure to regulate the technical parts of international maritime, has prepared and put into force international agreements in order to regulate the technical parts of maritime. If a ship is used in international maritime, in some cases it may not call in the country whose flag it flies for years. For this and some other reasons, some flag States fail to implement this legislation. IMO Conventions have also added the PSC application to the contracts in order to ensure that ships comply with the rules in the ports of other countries they visit. In this context, ships can also be inspected at the ports of other countries they visit, and if they are found to be in serious violation of the rules, they are not allowed to sail. In order for a ship to be banned from sailing as a result of a PSC inspection, a fundamental event must occur that results in the ship violating a provision of the rules, and this event must be considered to pose an unreasonable threat. The aim of this thesis is to estimate data that cannot be obtained statistically.