Eklemeli imalat ile üretilmiş tpu malzemelerinin titreşim ve darbe sönümleme amacıyla hafif atış platformlarında kullanılabilirliğinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of the use of additively manufactured tpu materials for vibration and impact damping purposes in light firearm platforms
  1. Tez No: 863722
  2. Yazar: MERT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN YÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, Eklemeli imalat ile üretilen Termoplastik poliüretan (TPU) malzemenin grid ve gyroid gibi farklı iç yapıları kullanılarak üretilen parçaların hafif tip atış platformlarında kullanılması sonucu darbe ve titreşim değerlerindeki değişim gözlemlenmiştir. Yüzde 40 doluluk oranına sahip grid ve gyroid iç yapılarında olan numunelerden silah sisteminde bağlanacak ped ve flanş olarak dört ayrı numune üzerinden sekiz adet deney planlanmıştır. Bu deneyler sonucunda atış platformu üzerinden sensörler yardımıyla titreşim ve kuvvet verileri alınmıştır. Alınan titreşim ve kuvvet değerleri kullanım yerleri ve iç yapı gibi parametreler kıyaslanarak grafiksel olarak incelenmiştir. Deney sonuçları TPU malzemenin atışlar sonrasında, kullanım yeri ve iç yapıya bağlı olarak darbe ve titreşim değerlerinde olumlu yönde değişikliğe sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the changes in impact and vibration values were observed as a result of using parts produced with different internal structures such as grid and gyroid, made through Additive Manufacturing with Thermoplastic Polyurethane (TPU) material, in lightweight firing platforms. Samples with 40% infill rates for grid and gyroid internal structures were used to create four separate specimens, from which eight experiments were planned to be attached as pads and flanges in the weapon system. Following these experiments, vibration and force data were collected from the firing platform with the help of sensors. The obtained vibration and force values were graphically analyzed by comparing parameters such as usage locations and internal structures. The experimental results indicated that the TPU material, depending on the usage location and internal structure, positively influenced the impact and vibration values after firing.