Sürdürülebilir kültürel miras yönetiminde ekomüze ve mimarlık ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship between ecomuseum andarchitecture in sustainable cultural heritage management
- Tez No: 863755
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ELMALI ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Müzecilik, Architecture, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması, kültürel birikimin devamlılığının sağlanması için oldukça önemlidir. Bu devamlılığın sağlanması için ekomüzeler kritik önem taşımaktadır. Somut ve somut olmayan kültürel mirasın yerinde korunması, yaşatılması ve sürdürülebilirliği konusunda ekomüzeler etkin rol almaktadır. Bu nedenle Türkiye'de ekomüze kavramının tanıtılması, araştırılması ve geliştirilmesinin yanı sıra mevcut ekomüzelerin aktif kullanımı ve yaygınlaşması amacıyla mimarlık disipliniyle ilişkisi analiz edilmelidir. Bu çalışmanın amacı kültürel mirasın korunması bağlamında ekomüze oluşumunun önemini irdelemek, mimarlığın ekomüze üzerindeki yerini ve etkisini araştırmak ve nasıl olması gerektiğini tartışmaktır. Bu bağlamda çalışmanın ilk aşamasında Türkiye'de bulunan ekomüzeler ve ekomüze niteliği taşıyan alanlar belirlenmiş ve detaylıca analiz edilmiştir. İkinci aşamada bu alanlarda mimarinin nasıl yer aldığı ve ne derece etkili olduğu sorusunun ekomüzeler üzerinden yanıtlanması ve verileri nesnel hale getirebilmek adına ekomüze alanında çalışma yapmış uzmanlar ile görüşmeler yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise mimarinin ekomüzelerin değerini ve çekiciliğini artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Preservation and perpetuation of cultural values are crucial for providing the continuity of cultural heritage. In order to ensure this continuity, ecomuseums play a critical role. Ecomuseums effectively engage in the preservation, perpetuation, and sustainability of both tangible and intangible cultural heritage. Therefore, the relationship between ecomuseums located in Türkiye and the discipline of architecture should be analyzed for the purpose of promoting their active utilization, dissemination, promotion, research and development. The aim of this study is to examine the significance of ecomuseum formation in the context of cultural heritage preservation, investigate the role and impact of architecture on ecomuseums and discuss the optimal approach for their development. In this context, the initial stage of the study involved identifying and thoroughly analyzing ecomuseums and areas exhibiting ecomuseum characteristics in Türkiye. In the second stage, the involvement of architecture in these areas and its degree of effectiveness were examined through ecomuseums and interviews were conducted with experts who have worked in the field of ecomuseums to obtain objective data. The conclusion section establishes that architecture enhances the value and attractiveness of ecomuseums.