Kastamonu doğal mirasının turizm potansiyeli ve sürdürülebilir doğa turizmi için bir yol haritası
Tourism potential of kastamonu natural heritage and a roadmap for sustainable nature tourism
  1. Tez No: 761927
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Son yıllarda doğaya ait güzelliklerin insanlar üzerindeki etkisi ve çekiciliğinin yanı sıra bilgi, iletişim ve teknoloji alanındaki gelişmeler, seyahat sürelerinin giderek kısalmasını sağlayarak insanlarda yeni yerler görme ve farklı deneyimler yaşama isteği meydana getirmektedir. Deniz, kum ve güneşten oluşan klasik turizm anlayışının yanında farklı turizm çeşitleri ortaya çıkmış, doğa turizmi de bu turizm türleri arasında gittikçe önem kazanmıştır. Ancak bu ilginin doğal bir sonucu olarak sürdürülebilirlik olgusu genelde tüm turizm türleri için gündeme gelmiş, özellikle doğa ve doğaya dayalı turizmin sürdürülebilirliği diğer türlere kıyasla daha da önemsenmeye başlamıştır. Bu eğilimin temelinde gelecek nesillerin bozulmamış bir doğal çevre haklarının korunması kaygısı önemli bir rol oynamıştır. Ülkemizde doğa turizmi açısından zengin olan illerden biri de Kastamonu'dur. Kastamonu'da doğa turizminin daha fazla gelişmesi ve gelecekteki nesillerin mevcut kaynaklardan faydalanabilmesi için doğal mirasın, sürdürülebilir turizm ilkesiyle kullanılmasına özen gösterilmesi gereklidir. Bu çalışmada, Kastamonu'nun doğal mirası ve söz konusu mirasın sunmuş olduğu doğa turizmi potansiyelinin sürdürülebilirliğinin nasıl sağlanacağı ortaya konmak istenmiştir. Çalışmada Kastamonu'nun sahip olduğu doğal mirasın saptanabilmesi için öncelikle ilgili yazın derinlemesine taranmıştır. Çalışmada ayrıca söz konusu mirasın sürdürülebilirliği ilgili yazındaki yönetim modelleri ve doğa turizmine konu alanların yönetiminde söz sahibi bireylerin bakış açılarıyla ortaya konmuştur. Araştırmada ilgili yazın taramasının yanı sıra yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanan veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Kastamonu'nun doğal miras açısından zengin bir potansiyele sahip olduğu ve bunun sürdürülebilirliği içinde bilgilendirme, reklam ve tantım dışında gerekli alt yapı ve ulaşım sorunlarının etkin yönetimi için bir yol haritası ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Doğa, Doğal Miras, Doğa Turizmi, Sürdürülebilir Turizm, Kastamonu.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in the fields of information, communication and technology, as well as the effect and attraction of the natural beauties on people, have shortened travel times and create a desire to see new places and experience different experiences. In addition to the classical tourism fact consisting of sea, sand and sun, different types of tourism have emerged, and nature tourism has become increasingly important among these types of tourism. However, as a natural consequence of this interest, the concept of sustainability has generally come to the fore for all types of tourism, and the sustainability of nature and nature-based tourism has begun to be considered more important than other types. The concern for protecting the rights of future generations to an undisturbed natural environment has played an important role in this trend. Kastamonu is one of the cities rich in nature tourism in Turkey It is necessary to pay attention to the use of the natural heritage with the principle of sustainable tourism in order for the further development of nature tourism in Kastamonu and for future generations to benefit from the existing resources.In this study, it is aimed to reveal the natural heritage of Kastamonu and how to ensure the sustainability of the nature tourism potential offered by the said heritage.In the study, first of all, the relevant literature was scanned in depth in order to determine the natural heritage of Kastamonu. In the study, the sustainability of the heritage in question has been revealed with the management models in the related literature and the perspectives of individuals who have a say in the management of the areas subject to nature tourism. In addition to the literature review, the data collected through structured interview forms were analyzed with descriptive analysis technique As a result of the research, Kastamonu has a rich potential in terms of natural heritage and in its sustainability, a roadmap has been revealed for the effective management of necessary infrastructure and transportation problems, apart from information, advertising and promotion. KEYWORDS: Nature, Nature Tourism, Sustainability Nature Tourism Model, Kastamonu.