Supap test sistemi ile külbütör ve supap mekanizmasının test edilmesi
Testing the rocker and valve mechanism with the valve test system
  1. Tez No: 863759
  2. Yazar: ORÇUN İZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
İçten yanmalı motorların gelişimi ile son dönemlerde, istenilen hava miktarının motor silindiri içerisine rahat bir şekilde emilmesi ve yanma sonucu oluşan gazların yanma odasından tahliyesinin hızlı ve rahat şekilde sağlanabilmesi, talep edilen güç ve verimin beklentileri karşılayabilmesi için çalışmalar hız kazanmıştır. Külbütör sistemin sorunlu bir şekilde çalışması sonucu, içten yanmalı motordan talep edilen güç ve verimin beklentileri karşılamamasına neden olabilmektedir. Çalışmadan elde edilen bulguların içten yanmalı motorlarda supap ve külbütör sisteminin geliştirilerek tüm supap sisteminin ömürlerinin belirlenmesi, motor performansı ve veriminin iyileştirilmesi, yenilikçi sistemlerin doğması için öncü olacağı düşünülmektedir. Çalışmada öncelikle ilgili silindir kafasına ait bağlantı tasarımları gerçekleştirilmiş olup, test cihazı hem sıralı silindir hem de V tipi motorlara uygun olarak üretilmiştir. Kontrolcü olarak PLC kullanılmış, arayüz programı olarak LabVIEW programı kullanılmıştır. Performans testleri, ömür testleri, supap strok mesafesinin belirlenmesi, külbütör sisteminin motor üzerinden çektiği torkun belirlenmesi, supapların açılıp kapanma hız ve ivmeleri, itici ve külbütör kolu üzerindeki gerilmeler bu testler kapsamında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, değişken kam mili devirlerinde test sonuçlarının analiz sonuçlarını doğruladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of internal combustion engines, studies have accelerated in recent years to ensure that the desired amount of air can be easily absorbed into the engine cylinder and the gases formed as a result of combustion can be evacuated from the combustion chamber quickly and comfortably. As a result of the problematic operation of the rocker arm system, the power and efficiency demanded from the internal combustion engine may not meet the expectations. It is thought that the findings obtained from the study will lead to the development of the valve and rocker arm system in internal combustion engines, determining the lifetime of the entire valve system, improving engine performance and efficiency, and the emergence of innovative systems. In the study, firstly, the connection designs of the relevant cylinder head were carried out, and the test device was produced in accordance with both in-line cylinders and V type engines. PLC was used as the controller and LabVIEW program was used as the interface program. Performance tests, life tests, determination of the valve stroke distance, determination of the torque drawn by the rocker system from the engine, the opening and closing speeds and accelerations of the valves, the stresses on the pusher and the rocker arm were carried out within the scope of these tests. In line with the results obtained, it is seen that the test results confirm the analysis results at variable camshaft speeds.