Yoğun bakım hastalarında sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının bakım sonrasında ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of using virtual reality glasses on post-care pain and comfort level in intensive care patients
  1. Tez No: 863769
  2. Yazar: EMRE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı yoğun bakımda tedavi gören hastalarda hemşirelik bakımı öncesi uygulanan sanal gerçeklik uygulamasının ağrı ve konfor düzeyine etkisini belirlemektir.Araştrıma bir üniversite hastanesinin İç Hastalıkları Yoğun Bakım biriminde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini iç hastalıkları biriminde yatmakta olan, 18-65 yaş arası olan, bilinci açık GKS'si 10 ve üzeri olan, duyma ve görme engeli olmayan, mekanik ventilasyon desteği bulunmayan hastalar oluşturdu. Araştırmaya randomizasyon yöntemiyle seçilen 30 deney grubu 30 kontrol grubu olmak üzere toplamda 60 hasta katılmıştır. Veriler Sosyodemografik Özellikler ve Bilgi Tanılama Formu, Visual Analog Scale-Pain (VAS-P) ve Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu (GKÖ-KF) ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Deney grubuna hemşirelik bakımı öncesinde sanal gerçeklik gözlüğü ile rahatlatıcı videolar izletildi. Bakımdan 24 saat sonra ağrı düzeyi ve genel konfor düzeyi değerlendirildi. Toplanan veriler analizinde yüzdelik, t testi, Mann Whitney u, Spearman Korelasyon analizi kullanıldı.Hastaların sanal gerçeklik gözlüğü memnuniyeti 1 ila 10 arası değerlendirildi 9,15 olarak bulundu. Ağrı düzeyi 1 ila 10 olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of pain and comfort from the implementation of virtual reality applied before nursing care in patients undergoing treatment in intensive care. The research was conducted in the Internal Medicine Intensive Care Unit of a university hospital. The population of the research consisted of patients who were admitted to the internal medicine unit, who were between 18 and 65 years of age, who were conscious and had a GCS of 10 or more, who had no auditory or visual impairment, and who were not receiving mechanical ventilation support. A total of 60 patients took part in the study, divided by a randomization method into a 30-member experimental group and a 30-member control group. Data collection was by face to face interview, using a Sociodemographic Characteristics and Information Description Form, a Visual Analog Scale (VAS) and the General Comfort Scale Short Form (GCS-SF). Before nursing care, the experimental group watched calming videos with a virtual reality headset, and 24 hours after care, their pain and general comfort levels were evaluated. In the analysis of the data collected, percentages, t test, the Mann Whitney u test and Spearman correlation analysis were used. The patients' satisfaction with the virtual reality headsets was evaluated between 1 and 10, and was found to be 9.15. Pain levels were also evaluated between 1 and 10.