Yoğun bakımda yatan hastalara aile videosu ve sanal gerçeklik gözlüğü ile doğa videosu izletmenin kaygı, ajitasyon, ağrı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of watching family videos and nature videos withvirtual reality glasses on anxiety, agitation, pain, and vital signs in intensive care patients
  1. Tez No: 1005286
  2. Yazar: YILDIZ BEYZA ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENNUR KULA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yoğun bakım üniteleri, hastaların yaşamlarını tehdit eden sağlık durumlarının yönetildiği, yüksek düzeyde stres ve izolasyon barındıran ortamlardır. Bu bağlamda, hastalarda sıklıkla kaygı, ajitasyon, ağrı ve yaşam bulguları gibi psikolojik ve fizyolojik olarak sorunlar ortaya çıkar. Klinik sonuçları olumsuz etkileyen bu durumların yönetiminde, geleneksel tedavi yaklaşımlarının yanı sıra, tamamlayıcı yöntemlerin kullanımı giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Aile desteği ve sanal gerçeklik (SG) uygulamaları, bu süreçte hastaların stresini azaltmaya yönelik geliştirilen yenilikçi uygulama stratejileri arasında yer almaktadır. Bu araştırma yoğun bakım hastalarında kaygı, ajitasyon, ağrı ve yaşam bulgularına aile videoları ve SG ile doğa temalı videolar izlettirmenin etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü çalışma olarak planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmada İstanbul ili Anadolu yakasındaki bir şehir hastanesinin yetişkin yoğun bakım ünitelerinde Ekim 2024-Mart 2025 tarihleri arasında (deney 1) aile videosu izletilen 24, (deney 2) hem aile videosu hemde SG ile doğa videoları izletilen 24, hiçbir uygulama yapılmayan (kontrol) 24 olmak üzere 72 hasta örneklemi oluşturuldu. Veri toplamada“Hasta Tanıtıcı Özellikleri Formu”, 'Spielberger Durumluluk Kaygı Ölçeği',“Richmond Ajitasyon-Sedasyon Ölçeği”, 'Sayısal Ağrı Ölçeği' ve“Yaşam Bulguları Takip Formu”kullanıldı. Araştırmada yalnızca aile videoları izleyen Deney Grubu 1'de kaygı ve ajitasyon düzeylerinde anlamlı azalmalar olmasına karşın ağrı ve yaşam bulgularında hastanın klinik iyileşme açısından anlamlı bir etkisinin olmadığı saptandı. Deney Grubu 2'de ise; kaygı, ajitasyon ve yaşam bulgularında (nabız, solunum sayısı, kan basıncı) anlamlı ve güçlü iyileşmeler belirlendi. Ağrı düzeylerinde ise kısmi bir azalma bulundu. Sonuç olarak, yoğun bakım hastalarında aile desteği ile SG uygulamalarının birlikte kullanımı hem psikolojik iyilik halini hem de fizyolojik yönde olumlu etkileyen etkili ve uygulanabilir bir girişim olarak değerlendirilebilir. Ayrıca yoğun bakım hastalarına, ailesi ve hemşirelerin aile temelli bütüncül bir bakım kazandırması potansiyeli açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are environments characterized by high levels of stress and isolation, where patients are managed for life-threatening health conditions. In this context, patients frequently experience psychological and physiological problems such as anxiety, agitation, pain and vital signs. The use of complementary methods, in addition to traditional treatment approaches, is becoming increasingly important in the management of these conditions, which negatively impact clinical outcomes. Family support and virtual reality (VR) applications are among the innovative application strategies developed to reduce patient stress in this process. This study was planned and conducted as a randomized controlled trial to determine the effects of watching family videos, VR and nature-themed videos on anxiety, agitation, pain and vital signs in intensive care patients. A randomized controlled trial was conducted in the adult intensive care units of a city hospital on the Anatolian side of Istanbul between October 2024 and March 2025. A total of 72 patients were recruited: 24 who were exposed to family videos (Experiment 1), 24 who were exposed to both family videos and VR and nature videos (Experiment 2) and 24 who received no intervention (control). Data were collected using the Patient Characteristics Form, Spielberger State Anxiety Inventory, Richmond Agitation-Sedation Scale, Visual Pain Scale and Vital Signs Follow-up Form. According to the findings, while significant reductions in anxiety and agitation levels were observed in Experimental Group 1, which viewed family videos alone, there were no significant effects on pain or vital signs, with limited clinical improvement. In Experimental Group 2, significant and robust improvements were observed in both anxiety, agitation and vital signs (pulse, respiratory rate, blood pressure). A partial reduction in pain levels was also observed. In conclusion, the combined use of VR applications with family support in intensive care patients can be considered an effective and feasible intervention that positively impacts both psychological and physiological well-being, supporting stability. Furthermore, it is important for its potential to provide family-based holistic care to intensive care patients, their families and nurses.