Multipl skleroz tanısında manyetik rezonans görüntüleme, blink refleks ve beyin sapı işitsel uyandırılmış potansiyellerin karşılaştırmalı tanısal değeri
The Diagnostic value of magnetic resonance imaging, blink reflex and brainstem auditory evoked potentials in multiple sclerosis
  1. Tez No: 86377
  2. Yazar: ECE TAYFUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız MR'larında beyin sapı lezyonu olan ya da olmayan, klinik olarak muayene veya öyküde beyin sapı tutuluş bulgusu olan veya olmayan MS'lu hastalarda BİUP ve BR ile anomalite oranlarının tespiti, böylelikle sessiz lezyonların saptanması ve BR, BİUP ve MR'ın hassaslığının karşılaştırılmasıdır. Blink refleks normal değerlerini elde etmek için çalışmaya öykü ve muayenelerinde nöropatoloji olmayan yaşları 20 ve 38 arasında değişen, ortalama yaşları 24.26 olan 8'i kadın, 24'ü erkek 32 gönüllü denek alınmıştır. Normal değerler; en kısa R1: 11.97msn, en uzun R1: 12.72msn, en kısa ipsilataral R2: 34.05msn, en uzun ipsilateral R2: 42.98msn, en kısa kontrlateral R2: 34.56msn, en uzun kontrlateral R2: 45.49msn olarak bulunmuştur. BlUP'ler için normal değerler olarak daha önce servisimizce gerçekleştirilen çalışmada elde edilen normal değerler kullanılmıştır. Hasta grubu olarak 21 'i kesin, 6'sı olası MS'lu, yaşları 20 ve 62 arasında değişen, ortalama yaşları 28.96 olan 7 kadın 20 erkek alınmıştır. Tüm hastalara BİUP, BR ve MR incelemeleri yapılmıştır, öykü ve muayenesinde beyin sapı tutuluş bulgusu olan kesin MS'lu hastaların %50'sinde MR'da beyin sapında lezyon, %56.25'inde BR'de anormallik, %62.5'inde BlUP'de anormallik saptanmıştır. Olası MS grubunda 3 hastanın hiç birinde MR'da beyin sapında lezyon bulunmamış, %33.3'ünde BR'de, %33.3'ünde de BİUP'de anormallik gözlenmiştir. Bu grupta toplam MS'lu hastaların %42,1'inde MR'da lezyon, %52,63'ünde BR'de, %57,89'unda BİUP'de anormallik saptanmıştır. Muayenede ve öyküde beyin sapı tutuluş bulgusu olmayan kesin MS'lu hastaların %40'ında MR'da beyin sapı lezyonu, %60'ında BR'de, %60'ında da BlUP'de anormallik bulunmuştur. Olası MS'lu 3 hastanın hiçbirinde MR'da beyin sapında lezyon yokken, BlUP'de %66.6 anormallik saptanmış ve hiçbirinde BR'de anormallik gözlenmemiştir. Bu grupta toplam MS'lu hastaların %25'inde MR'da beyin sapı lezyonu, %37.5'inde BR'de anormallik ve %62.5'inde BlUP'de anormallik bulunmuştur. Muayene ve öyküde beyin sapı tutuluş bulgusu olan ya da olmayan kesin MS'lu hastaların %42.8'inde MR'da beyin sapı lezyonu, %47,6'sında BR'de, %61,9'unda BlUP'de anormallik saptanmıştır. Olası MS'lu hastaların hiçbirinde MR'da beyin sapında lezyon saptanmamış, %16,6'sında BR'de, %50'sinde BlUP'de anormallik gözlenmiştir. Bütün MS'lu hastaların %33.3 MR'da beyin sapında lezyon, %40,7'sinde BR'de, %59.25'inde BlUP'de anormallik saptanmıştır. Sonuç olarak bu bulgular BR ve BlUP'un MS'lu hastalarda beyin sapındaki lezyonları saptamada ve sessiz lezyonları göstermede önemli yardımcı tanı yöntemleri olduğunu ortaya koymuştur. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the objective was to find out the abnormality ratio of blink reflexes (BRs) and brainstem auditory evoked potentials (BAEPs) in patients with or without brainstem involvement shown in the MRI, or signs indicating brainstem involvement present in the clinical examination, or brainstem involvement in the history. Thus it was aimed to compare the sensitivity of the BRs, the BAEPs and the MRI. To find the normal values of BR, 32 healthy controls (age range: 20-38, mean age 24.2, 8 female, 24 male) with no neuropathological finding in their history or examination, were induced in the study. The normal values obtained were as follows: shortest R1: 11.97msec, longest R1: 12.72msec, shortest ipsrlateral R2: 34.05msec, longest ipsilateral R2: 42.98msec, shortest contralateral R2: 34.56msec, longest contralateral R2: 45.49msec. For the normal values of BAEP's, the normal values of our clinic, optained in a previous study were used. In the patient group, 27 patients were examined. Of those, 21 had definite MS, and 6 had probable MS, their ages were between 20 and 62, their mean age 28.9, 7 were female and 20 were male. The BR and BAEP examinations were made and their MRs were evaluated. In the definite MS patients with brainstem involvement at examination or in the history, 50% were shown to have lesions in the MRI, 56.25% were shown to have abnormality in the BR, and 62.5% were shown to have abnormality in the BAEP. In the probable MS patients, none were shown to have lesions in the MRI, 33.3% were shown to have abnormality in the BR, and 33.3% were shown to have abnormality in the BAEP. In all the patients with brainstem involvement, 42% had lesions in the MRI, 52.63% had abnormality in the BR, and 57,89% in the BAEP. In the definite MS patients with no indication of brainstem involvement in the history or in the examination, 40% had lesions in the MRI, 60% had abnormalities in the BR, and 60% in the BAEP. In the probable MS patients, none were shown to have lesions in the MRI, and none were shown to have abnormality in the BR, and 66.6% were shown to have abnormality in the BAEP. In all the patients without brainstem involvement, 25% had lesions in the MRI, 37.5% had abnormality in the BR, and 62.5% in the BAEP. In all definite MS patients with or without brainstem involvement, 42.8% had lesions at the brainstem in the MRI, 47.6% had abnormality in the BR, and 61.9% in the BAEP. In all probable MS patients with or without brainstem involvement, none had lesions at the brainstem in the MRI, 16.6% had abnormality in the BR, and 33.3% in the BAEP. In all the 27 MS patients, 33.3% had lesions at the brainstem in the MRI, 40.7% had abnormality in the BR, and 59.25% in the BAEP. As a result it was concluded that BR and BAEP investigations are valuable auxiliary diagnostic procedures for MS patients in showing lesions in the brainstem and identifying silent lesions. 93