İşitme kayıplı çocukların öyküleme becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of narrative skills of children with hearing loss
  1. Tez No: 919988
  2. Yazar: BEYZA AKTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PİŞTAV AKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Öyküleme,“cümle düzeyinin ötesinde konuşma metni birimleri”olarak tanımlanmaktadır. Öyküleme becerisi çocukların dinleme ve sözel dil becerilerini desteklemektedir. Ayrıca üst düzey karmaşık dil becerisi olan öyküleme becerisinin değerlendirilmesi çocuklardaki gelişimsel ilerlemeyi açık bir şekilde göstermekle birlikte gelecekteki akademik başarı ve dil gelişimini yordayabilmektedir. Bu çalışmada işitme kayıplı (İK) ve normal işiten (Nİ) çocukların öyküleme becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma grubu 4;0-8;0 yaşları arasında 27 İK'lı ve 27 Nİ çocuktan oluşmuştur. Çocukların erken dönem sözel dil gelişimlerini değerlendirmek amacıyla Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi (TEDİL) uygulanmıştır. Çocukların öyküleme yoluyla dil becerilerini değerlendirmek amacıyla The Edmonton Narrative Norms Instrument (ENNI) öyküleme aracı kullanılmıştır. ENNI testinde resimler aracılığıyla çocuğa öykü sunulmakta ve çocuğun resimlere bakarak öykü anlatması istenmektedir. Bulgular: TEDİL testine göre İK'lı çocukların alıcı dil, ifade edici dil ve sözel dil bileşik puanları Nİ çocuklardan daha düşüktür ve gruplar arasında dil puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Çocukların öyküleme becerileri karşılaştırıldığında ise Nİ çocukların Ortalama Sözce Uzunluğu (OSU), Farklı Sözcük Sayısı (FSÖZS) ve Toplam Sözcük Sayısı (TSÖZS) ortalama değerleri İK'lı çocuklardan daha yüksek olduğu görülmüştür ve gruplar arasında A1sözcükOSU ve A1biçimOSU puanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur. A1 ve A3 öykü yapısı puanları karşılaştırıldığında her iki grup arasında A1 ve A3 öykü yapısı puanlarında normal işiten çocuklar lehine istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur. İK'lı çocukların A1FSÖZS, A1TSÖZS ve A3 öykü yapısı puanlarında cinsiyete göre kızlar daha yüksek puanlar almış olup aralarındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür. A1 OSU ve öykü yapısı puanları ile A3 OSU, FSÖZS, TSÖZS puanlarında cinsiyet açısından istatistiksel olarak fark elde edilememiştir. Nİ çocukların A3sözcükOSU ve A3 öyküsü TSÖZS, FSÖZS ve öykü yapısı puanlarında kızlar daha yüksek puanlar elde etmiştir ve iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. A1 öyküsü OSU, FSÖZS, TSÖZS ve öykü yapısı puanlarında cinsiyet açısından istatistiksel olarak fark görülmemiştir. Ayrıca İK'lı çocukların yaşları ile A1sözcükOSU, A3sözcükOSU, A1biçimOSU, A3biçimOSU, A1 ve A3 öykü yapısı puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İK'lı çocukların cinsiyetleri ile A1TSÖZS, A1FSÖZS, A3TSÖZS puanları arasında kızlar lehine negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. İK'lı çocukların işitme kaybı tanı yaşı ve anne eğitim düzeyi ile OSU, FSÖZS, TSÖZS, A1 ve A3 öykü yapısı puanları arasında bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Çalışmanın sonucunda 4;0-8;0 yaş arası çocukların öyküleme yoluyla dil becerilerinin değerlendirilmesinde elde edilen puanlara göre işitme kayıplı çocuklar dil ve öyküleme becerilerinde normal işiten çocuklardan daha düşük performans göstermişlerdir. İşitme kayıplı çocukların yaşları arttıkça karmaşık bir dil becerisi olan öyküleme becerilerinin de arttığı görülmüştür. Ayrıca kızların öyküleme becerilerinde erkeklerden daha iyi oldukları görülmüştür. Bu sonuçlar işitme kayıplı çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerinin yanında öyküleme becerilerinin de ayrıntılı değerlendirilmesi ve eğitim programlarında öyküleme becerilerinin desteklenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Narrative is defined as“speech text units beyond the sentence level.”Narrative skills support children's verbal language and listening abilities. Additionally, the assessment of narrative development, which involves advanced complex language skills, clearly demonstrates developmental progress in children and can also predict future language development and academic achievement. The purpose of study was to compare the narrative skills of children with hearing loss (HL) and normal hearing children (NH). Method: The study group consists of 27 children with hearing loss and 27 children with normal hearing between the ages of four and eight. The Turkish Early Language Development Test (TEDIL) was used to assess children's early verbal language development. The Edmonton Narrative Norms Instrument (ENNI) narrative tool has been used to assess children's language skills through narrative. ENNI includes a story presented to the child by pictures, and the child is asked to narrate the story by looking at the images. Results: According to the TEDIL test, the composite scores for receptive language, expressive language, and verbal language of children with hearing loss are lower than those of children with normal hearing, and it has been found that there are statistically significant differences in language scores between the groups. When comparing children's narrative skills, it was observed that the Mean Length Utterance (MLU),Number of Different Words (NDW) and Total Number of Words (TNW) averages of children with normal hearing were higher than those of children with hearing loss, and a statistically significant difference was found between the groups in the MLU scores at A1 story. When comparing the story structure scores of A1 and A3, it has been found that there is a statistically significant difference in favor of normal hearing children between the A1 and A3 story structure scores of both groups. According to gender, females had better scores in the NDW and TNW at A1 story, A3 story structure scores of children with hearing loss, and it has been observed that the difference is statistically significant.There was no statistical difference in terms of gender between MLU and story structure scores at A1 story, as well as MLU, NDW, and TNW scores at A3 story. Females had better scores in the MLU, NDW, TNW and story structure scores at A3 story of children with normal hearing and statistically significant difference was found between the two groups. There were no statistically significant differences were observed in terms of gender regarding the scores for MLU, NDW, TNW and story structure scores at A1 story. Additionally, a positive significant relationship has been found between the ages of the children with hearing loss group in the scores of MLU at A1 and A3 story, as well as A1 and A3 story structure scores.Between the genders of children with hearing loss has been found a significant negative relationship favoring females in the scores of TNW, NDW at A1 story and TNW at A3 story. The mother's education level and the age at diagnosis were not correlated with the MLU, NDW, NTW, A1, and A3 story structures in children with hearing loss. Outcome: As a result of the study, based on the scores obtained in the assessment of language skills through narrative for children between the ages of four and eight, children with hearing loss performed lower in language and narrative skills compared to children with normal hearing.It has been observed that as the age of children with hearing loss increases, their narrative skills, which are complex language abilities, also improve.It has also been observed that females are better than males at narrative skills. These results indicate that the narrative skills of children with hearing loss, as well as their receptive and expressive language skills, should be thoroughly evaluated and supported in educational programs.