2021-2022 sezonunda süperligde ofansif geçişlerde atılan gollerin analizi
Analysis of goals scored in offensive transitions in the Super League in 2021-2022 season
  1. Tez No: 863824
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı 2021-2022 sezonunda Süper ligde mücadele eden 20 takımın oynadığı 380 maçta ofansif geçişlerden atılan gollerin tespit ve analiz edilmesidir. Goller yayıncı kuruluş ve instatscout platformu üzerinden izlenerek analiz edilmiştir ve instatscout verilerinden destek alınarak karşılaştırma yapılmıştır. 2021-2022 sezonunda Süperligde oynanan 380 maçta atılan 1067 golün 234 tanesi ofansif geçişlerde atılmıştır. Geçişlerde atılan 234 golün 108 tanesi 1. bölge de kazanılan toplarla, 92 tanesi 2. bölgede kazanılan toplarla, 34 tanesi 3. bölgede kazanılan toplarla atılmıştır. Geçiş atağının başladığı ve golle sonuçlandığı bölgeleri karşılaştırdığımızda en fazla gol 1. bölgeden başlayan geçiş hücumlarında atılırken; geçiş atağının başladığı ve golle sonuçlandığı en verimli bölge 3. bölge olmuştur. Ofansif geçişlerde atılan golleri takımlar bazında incelediğimizde Hatayspor 21 golle ilk sırada, Kasımpaşa 19 golle ikinci sırada, Konyaspor 17 golle üçüncü sırada, Alanyaspor ve Adanademirspor 16 golle 4. sırada yer almışlardır. Ofansif geçişlerden atılan gollerde lig ortalamasının altında kalan Çaykur Rizespor, Altay, Göztepe ve Y.Malatyaspor takımları ligden düşmüşlerdir. Ligde en fazla geçiş golü atan takımların en fazla geçiş atağı deneyen takımlar değil en fazla verim oranına sahip olan takımlar olduğu görülmüştür. İç sahada ve dış sahada geçişlerden atılan golleri incelediğimizde ligde iç sahada 139 gol (%59,4), dış sahada 95 gol (%40,6) atıldığını tespit ediyoruz. Ofansif geçişlerden atılan gollerin zaman dağılımında; ilk 45 dakikalık bölümde 91 gol (%38,9), ikinci 45 dakikalık bölümde 143 gol (%61,1) atılmıştır. Maçın devreleri karşılaştırıldığında en az geçiş golü her 2 devrenin ilk 15 dakikasında atılmıştır. En fazla geçiş golünün her iki devrenin son 15' er dakikalık diliminde atılmıştır. Geçişler üzerine planlanan bir maç stratejisinin taktiksel antrenmanını uygularken ortaya çıkan verilerden faydalanılarak süre, bölge, pas sayısı gibi kısıtlamalar konulabilir. Maç stratejisini planlarken maç içerisinde geçiş gollerinin yoğun bir şekilde gerçekleştiği süreler göz önünde bulundurularak o dakikalarda taktiksel olarak plan değişikliği yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and analyze the goals scored on offensive transitions in the 380 games played between 20 teams competing in the Super League in the 2021-2022 season. The goals were viewed and analyzed via the broadcaster and the instatscout platform, and comparisons were made by taking the support of the instatscout data. In the 2021-2022 Super League season, 234 of the 1067 goals scored in the 380 matches were scored on offensive transitions. Out of 234 goals scored on transitions, 108 are scored on balls won on the First Zone, 92 with balls won on the Second Zone, and 34 on balls won on the Third Zone. When we compare the zones where the transition attacks start and end with a goal, the biggest number of goals are scored on transition attacks starting on the First Zone, while the most efficient zone where the transition attacks start and end with a goal is the Third Zone. When we examine the goals the teams scored on offensive transitions, Hatayspor lead the league with 21 goals, Kasımpaşa follow with 19, Konyaspor come in third with 17, Alanyaspor and Adanademirspor share the fourth place with 16 goals. Çaykur Rizespor, Altay, Göztepe, and Y. Malatyaspor are below the league average in goals scored on offensive transitions and they were relegated from the league. It was observed that the teams with the most transition goals are not those that try the biggest number of transitions attacks but those that have the highest efficiency rate. When we examine the goals scored at home and away games, we find that 139 goals (59.4%) were scored at home games and 95 (40.6%) were scored at away games. In terms of the timing of the transition goals, 91 (38.9%) were scored in the first 45-minute half and 143 (61.1%) were scored in the second. When the two halfs of the game are compared, the smallest number of goals were scored in the first 15 minutes of each half. The biggest number of transition goals were scored in the last 15 minutes of each half. While implementing the tactical training of a game strategy based on transitions, restrictions such as duration, zone, and number of passes can be set by using the data collected. When planning the game strategy, tactical changes to the plan can be made considering the periods of the game when transition goals are frequently scored.