Betonarme okul binasının malzeme sınıfının değişiminin binanın performansına etkisinin incelenmesi
The change of the material class of the reinforced concrete school building examining its effect on performance
  1. Tez No: 863834
  2. Yazar: ŞÜKRAN MUTLU YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY KAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmada, betonarme kamu binasının performans düzeyi elastik olmayan değerlendirme yöntemi olan tek modlu statik itme analizi ile belirlenmiştir. ETABS Ultimate V.20.1.0 sonlu elemanlar programında binaya ait taşıyıcı sistem kesit bilgileri girilmiş altı adet beton sınıfı ve iki adet donatı sınıfı ile performans analiz yapılmıştır. Altı adet malzeme özelliklerine göre yapılan itme analizi sonucu yapının TBDY 2018'de istenen performans seviyesi şartlarını sağlayıp sağlamadığı incelenmiştir. SAP 2000 programı Material ayarlarından malzeme bilgileri tanımlanış, Frame Section özelliklerinden kolon, kiriş elemanları tanımlanmıştır.“Section Desinger”ayarlarından kesitlerin moment eğrilik analizleri elde edilmiş ve hinge ayarlarından kesitlerin plastik mafsal atamaları yapılmıştır. Taşıyıcı sistem elemanları etkin kesit rijitlikleri TBDY 2018 Bölüm 15'e göre tanımlanmıştır. Altı adet malzeme özelliklerine göre statik itme analizleri yapılmış ve malzeme değişiminde yapının performansının değişimi incelenmiştir. Program analizi sonucu yapının statik iki eksenli kesme kuvveti ve yapının deplasman değerleri veren statik itme eğrileri modal kapasite eğrilerine dönüşümü sağlanarak eksenleri spektral ivme ve spektral deplasman değerini veren eğrilere dönüştürülmüştür. Altı adet malzeme sınıfına göre yapı DD1 deprem düzeylerinde yapı performans noktasına ulaşıp ulaşmadığı incelenmiş Yapı performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance level of the reinforced concrete public building was determined by single-mode static pushover analysis, which is an inelastic evaluation method. In the ETABS Ultimate V.20.1.0 finite element program, the structural system section information of the building was entered and performance analysis was carried out with six concrete classes and two reinforcement classes. As a result of the pushover analysis performed according to six material properties, it was examined whether the structure met the required performance level conditions in TBDY 2018. Material information was defined in the SAP 2000 program Material settings, and column and beam elements were defined from the Frame Section properties. Moment curvature analyzes of the sections were obtained from the“Section Designer”settings and plastic hinge assignments of the sections were made from the hinge settings. Effective section stiffnesses of carrier system elements are defined according to TBDY 2018 Chapter 15. Static pushover analyzes were carried out according to six material properties and the change in the performance of the structure with material change was examined. As a result of the program analysis, the static push curves, which give the static biaxial shear force of the structure and the displacement values of the structure, were transformed into modal capacity curves and their axes were transformed into curves giving the spectral acceleration and spectral displacement values. It was examined whether the building reached the building performance point at DD1 earthquake levels according to six material classes and the building performances were compared.