Adana Şehir Hastanesi Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin dördüncül koruma hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of family medicine residents' awareness and attitudes towards quaternary prevention at adana city Hospital
- Tez No: 863833
- Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Dördüncül koruma aşırı medikalizasyon riski altındaki kişileri korumayı, gereksiz müdahalelerden kaynaklanabilecek olumsuz etkileri azaltmayı ve etik açıdan kabul edilebilir alternatifler sunmayı hedefleyen bir dizi strateji ve eylemdir. Çalışmamız aile hekimliği uzmanlık eğitimi alan hekimlerin dördüncül koruma hakkında bilgi düzeyini saptamayı ve klinik yönetiminde dördüncül korumaya yönelik davranışları ile defansif tıp yaklaşımlarını değerlendirmeyi amaçlayarak tasarlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'nde kesitsel tipte bir çalışma olarak planlanmıştır. 16.02.2024 16.03.2024 tarihleri arasında katılımcılara yüz yüze ve e-form ile demografik bilgi soruları, dördüncül koruma farkındalık formu (DKFF) ve Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği (DTUTÖ) uygulanmış, elde edilen veriler istatistiksel paket program ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 104 hekim katıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Quaternary prevention is a series of strategies and actions aimed at protecting individuals at risk of over-medicalization, reducing adverse effects resulting from unnecessary interventions, and providing ethically acceptable alternatives. Our study was designed to determine the level of knowledge about quaternary prevention among family medicine residents and to assess their behaviors towards quaternary prevention in clinical management and defensive medicine approaches. Material and Methods: This study was planned as a cross-sectional study at the Family Medicine Clinic of Adana City Training and Research Hospital, Turkey. Between 02.16.2024-03.16.2024, participants were administered face-to-face and e-form demographic questions, a Quaternary Prevention Awareness Form, and a Defensive Medicine Practices Attitude Scale. The collected data were analyzed using statistical software. Results: A total of 104 physicians participated in the study.