European Green Deal from a neo-gramscian perspective: A case of green trasformismo
Neo-gramşiyen bir bakış açısıyla Avrupa Yeşil Mutabakatı: Yeşil trasformizm örneği
  1. Tez No: 863849
  2. Yazar: GÜNSELİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 494
Özet
“Bu Avrupa'nın 'aydaki adam' anıdır”, 2019'da Avrupa Yeşil Mutabakatının (EGD) Avrupa birleşme projesi için tarihi önemini vurgulamak için Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen'in kullandığı sözlerdi. Tarihsel olarak, EGD'nin kabulü, Başkan Trump'ın ABD'yi Paris Anlaşması'ndan çekmesinden iki yıl sonraya ve COVID-19'un dünyayı vurmasından hemen önceye denk gelmektedir. Küresel iklim krizine karşı yeni uluslararası iklim politikalarının oluşturulması ve uygulanmasında ABD'nin yokluğunda, Avrupa Birliği dünya iklim liderliği rolü için öne çıkmıştır. Bu tez, ABD ve Çin gibi üretim ve tüketim biçimlerini yeşillendirmek için benzer bir hırsı benimseyen başka uluslararası aktörler varken, AB'nin neden bu yeşil geçiş sürecinin lideri olarak ortaya çıktığını sorunsallaştırmaktadır. Bu tez, Avrupa entegrasyon süreci perspektifinden EGD'nin nasıl ve neden Avrupa Birliği'nin politika önceliği haline geldiğini anlayabilmek için kapitalizmin yeşil dönüşümü üzerine geliştirilmiş Neo-Gramşiyan argümanları kullanmakta, onları geliştirmekte ve genişletmektedir. Temel AB kurumları (Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu), Avrupa Sanayi Yuvarlak Masası (ERT), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Green10 ve Eurobarometer tarafından yayınlanan 968 belgenin nitel analizini yapan bu tez, EGD yoluyla AB'nin bir yandan çevreci toplumsal güçlerin radikal potansiyellerini frenlemeyi, diğer yandan da yeşillenen küresel kapitalist sistem üzerinde hegemonyasını oluşturmayı amaçladığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
“This is Europe's 'man on the moon' moment”is what Von der Leyen, the President of the European Commission, said to highlight the historic significance of the European Green Deal (EGD) for the European unification project in 2019, right before the COVID-19, two years after President Trump pulled the US from the Paris Agreement. In the apparent absence of the US in the formation and application of international climate policies against the global climate crisis, the EU has come forward for the role of climate leadership. This thesis problematizes why the EU has emerged as the leader while there are other international actors like US and China who have displayed a similar the ambition to green their production and consumption modes. It utilizes, develops, and expands from the Neo-Gramscian arguments on the green trasformismo of capitalism to understand how and why the EGD has become the policy priority of the European Union from the perspective of European integration process. It makes a qualitative content analysis of the documents of major EU institutions (European Commission, European Council, the Council of the European Union and the European Parliament), the European Round Table for Industry, the European Trade Union Confederation, Green10 and Eurobarometers. By qualitatively analyzing 968 such documents, it argues that via the EGD, the EU has been pursuing green trasformismo strategies to curb the radical potentials of the environmentalist social forces on the one hand, and to gain a hegemonic position over the newly greened global capitalist system, on the other.