Multiparametrik prostat magnetik rezonans inceleme sonrası yapılan kognitif prostat biyopsisi ile standart biyopsinin karşılaştırılması ve multiparametrik magnetik rezonans incelemenin tanıdaki yeri
Comparison of cognitive prostate biopsy and standart biopsy after multiparametric prostate resonance examination and the role of multiparametric prostate resonance examination in diagnosis
  1. Tez No: 863850
  2. Yazar: ÖMER FARUK AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ALMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Multiparametrik magnetik rezonans görüntüleme (mpMRG) kılavuzluğunda yapılan kognitif prostat biyopsisi ile standart transrektal ultrason kılavuzluğunda (TRUS-Bx) yapılan biyopsi sonuçlarının karşılaştırılması ve kognitif prostat biyopsisinin ve mpMRG' nin prostat kanseri (PCa) tanısındaki yerinin ve etkinliğinin değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2017-Temmuz 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde prostat biyopsisi yapılan 1520 hastanın dijital hasta kayıtları retrospektif olarak incelendi. tPSA değeri 2-10 ng/ml arasında olan 40-80 yaş arası erkek hastalar çalışmamıza dahil edildi. Dışlama kriterleri sonrasında kalan 1153 hastanın yaş, PSA düzeyleri, PSA dansiteleri, Prostate Imaging Reporting and Data System versiyon 2.1(PI-RADSv2.1) skorları, prostat volümleri ve patoloji sonuç verileri kayıt altına alındı. Çalışmamızda 3 grup oluşturuldu. 1. grup mpMRG yapılmadan standart 12 kadran TRUS-Bx yapılmış 705 hasta, 2. grup mpMRG yapılıp standart 12 kadran TRUS-Bx yapılmış 240 hasta ve 3. grup mpMRG kılavuzluğunda kognitif füzyon (standart+ kognitif) biyopsi yapılmış 208 hastadan oluşmaktadır. 3. Grupta standart 12 kadran TRUS-Bx' e ek olarak mpMRG' deki en büyük şüpheli lezyondan 2 adet iğne biyopsisi alındı. Gruplar arasındaki demografik veriler, patoloji sonuçları ve mpMRG yapılan gruplarda PI-RADS skorları karşılaştırıldı. Ek olarak, kognitif füzyon biyopsi grubundaki standart ve kognitif kor biyopsi sonuçları kendi içlerinde karşılaştırıldı. Gruplar arasında sayısal ölçümlerin karşılaştırılmasında varsayımların sağlanması durumunda bağımsız gruplarda T testi, varsayımların sağlanmaması durumunda ise Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızın genelinde malignite saptama oranı %23 olarak bulunmuştur. Bu hastaların yaş ortalaması 65,5±6,5, kanser saptanmayan hastalarda ise yaş ortalaması ise 62,4±6,7 dir. Çalışma genelinde PCa saptanan hastalarda saptanmayanlara göre anlamlı olarak ortalama prostat volümü daha düşük, PSA ve PSA dansitesi ortalaması daha yüksek ve parmakla rektal muayene (PRM) bulgusu daha fazladır. Çalışma gruplarımızdaki malignite oranları karşılaştırıldığında sırasıyla 1.-2.-3.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of the results of multiparametric magnetic resonance imaging (mpMRI) guided cognitive prostate biopsy and standard transrectal ultrasound-guided (TRUS-Bx) biopsy and evaluation of the role and effectiveness of cognitive prostate biopsy and mpMRI in the diagnosis of prostate cancer (PCa). Material and Method: Between July 2017 and July 2022, the digital patient records of 1520 patients who underwent prostate biopsy in the urology clinic of Adana City Training and Research Hospital were retrospectively reviewed. Male patients aged 40-80 years with a tPSA value between 2 and 10 ng/ml were included in our study. Age, PSA levels, PSA densities, Prostate Imaging Reporting and Data System version 2.1 (PI-RADSv2.1) scores, prostate volumes and pathology outcome data of 1153 patients who remained after the exclusion criteria were recorded. In our study, 3 groups were formed. Group 1 consisted of 705 patients who without mpMRI and standard 12-quadrant TRUS-Bx, group 2 consisted of 240 patients who underwent mpMRI and standard 12-quadrant TRUS-Bx, and group 3 consisted of 208 patients who underwent mpMRI-guided cognitive fusion (standard + cognitive) biopsy. In group 3, in addition to the standard 12 quadrant TRUS-Bx, 2 needle biopsies were taken from the largest suspicious lesion on mpMRI. Demographic data, pathology results and PI-RADS scores in the groups that underwent mpMRI were compared. In addition, the results of standard and cognitive core biopsy in the cognitive fusion biopsy group were compared among themselves. In the comparison of numerical measurements between the groups, the T test was used in the independent groups if the assumptions were met, and the Mann Whitney U test was used if the assumptions were not met. Results: In our study, the malignancy detection rate was found to be 23%. The mean age of these patients was 65.5±6.5 years, and the mean age of patients without cancer was 62.4±6.7 years.