Tuna balığı işleme artığından karbon noktası sentezi ve bunun aktif gıda ambalajı olarak kullanım potansiyelinin araştırılması
Carbon dots synthesis from tuna processing wastes and investigation of its potential to use as active food packaging
- Tez No: 863925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, ton balığı işleme artığından elde edilen karbon noktalarının sentezi ve karakterizasyonunu, aktif gıda ambalajı olarak kullanım potansiyelini ve karbon noktalarının sitotoksisite ve antimikrobiyal/antioksidan aktivitelerini araştırmaktadır. Karbon noktalarının karakterizasyonu UV-görünür ışık emilim spektrumları ve floresan emisyon spektrumları ile yapılmıştır. KN'nın güçlü UV-koruyucu özellikleri ve ayarlanabilir floresan emisyonu, gıda ambalajlama uygulamaları için potansiyel sağlamaktadır. KN'lerin sitotoksisite çalışması, düşük konsantrasyonlarda hücreler için zararsız olduğunu, ancak yüksek konsantrasyonlarda hücre büyümesini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Filmlerin antioksidan aktivitesi, KN içeren bileşiklerin DPPH radikal temizleme deneyi ile analiz edilmiş ve KN eklenmesiyle antioksidan aktivitenin arttığı tespit edilmiştir. Filmlerin antimikrobiyal aktivitesi, KN'lerin L. monocytogenes üzerinde etkili olduğunu ve patojenik bakterilere karşı potansiyel bir antimikrobiyal ajan olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the synthesis and characterization of carbon dots derived from tuna processing waste, their potential use as active food packaging, and their cytotoxicity and antimicrobial activities. The characterization of carbon dots was performed using UV-visible absorption spectra and fluorescence emission spectra. The strong UV-protective properties and tunable fluorescence emission of the carbon dots indicate their potential for food packaging applications. The cytotoxicity study of carbon dots revealed that they are non-toxic to cells at low concentrations but can negatively impact cell growth at high concentrations. The antioxidant activity of the films was analyzed using the DPPH radical scavenging assay, and it was found that the addition of carbon dots significantly increased the antioxidant activity of the composite films. The antimicrobial activity of the films demonstrated that carbon dots are effective against L. monocytogenes and could serve as a potential antimicrobial agent against pathogenic bacteria.