Meslek liselerinde mobilya üzerine eğitim gören öğrencilerin kullandığı bazı makinelerde OWAS yöntemi ile ergonomik risk analizi
Ergonomic risk analysis with OWASmethod on some machines used by students taking training furniture in vocational high schools
- Tez No: 863928
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT DÜNDAR SOFUOĞLU, DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde mobilya üretimi yapılan işletmelerde, mobilya üzerine eğitim yapılan meslek lisesi uygulama atölyelerinde kullanılan makinelerin kullanım şeklinden, yapısından, çalışma prensibinden kaynaklanan iş kazalarının ciddi yaralanmalara yol açtığı bir gerçektir. Makinelerin insan ergonomisine uyumsuz olması da iş kazaları ve risklerinin temel sebebidir. Bu tez çalışmasında; Literatür taramasından sonra ikinci bölümde ergonomi hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ergonomik uyumsuzlukların sebep olabileceği kas iskelet sistemi rahatsızlıklarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise basit gözleme dayalı bir ergonomik risk değerlendirme yöntemi olan OWAS' tan (Ovako Working Posture Analyzing System) söz edilmiştir. Beşinci bölümde, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanı ve bu alanda eğitim alan öğrencilerin uygulama atölyelerinde kullandıkları bazı makinelerle ilgili genel bilgi verilmiştir. Son bölümde ise öğrencilerin uygulama yaparken kullandıkları bazı makinelere uyumları üzerine OWAS yöntemi ile ergonomik risk analizi yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda uygulama atölyelerindeki ergonomik risklerin ortaya çıkarılması, azaltılması ve mümkünse ortadan kaldırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that today, occupational accidents resulting from the way of use, structure and working principle of the machines used in furniture production enterprises and vocational high school application workshops where furniture education is given lead to serious injuries. The fact that machines are incompatible with human ergonomics is the main cause of work accidents and risks. In this thesis study; After the literature review, general information about ergonomics is given in the second chapter. In the third section, musculoskeletal system disorders that may be caused by ergonomic incompatibilities are mentioned. In the fourth chapter, OWAS (Ovako Working Posture Analyzing System), which is an ergonomic risk assessment method based on simple observation, is mentioned. In the fifth chapter, general information is given about the Furniture and Interior Design Field in Vocational and Technical Anatolian High Schools affiliated with the Ministry of National Education and some of the machines used by students studying in this field in their application workshops. In the last part; Ergonomic risk analysis was carried out with the OWAS method on the adaptation of the students to some machines they use while practicing. As a result of this research, it is aimed to reveal, reduce and, if possible, eliminate ergonomic risks in practice workshops.