Deneysel diabette E vitaminin insülin gereksinimine ve oksidatif durumlar üzerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vitamin E on insulin requirement and oxidative status in experimental diabetes
- Tez No: 86393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GIYASEDDİN BAYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
39 6. ÖZET Bu çalışma Streptozotocin (STZ) ile Diabetes mellitus oluşturulan ratlarda, E vitamininin serbest radikaller üzerine olan etkilerini incelemek amacı ile yapıldı. Bu çalışmada“Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü”nden alınan 64 adet erkek Wistar-Albino cinsi ratlar kullanıldı. Ratlar çalışma öncesi standart hale getirilen laboratuvar ortamında bir süre tutuldu ve çalışmaya hazır hale getirildiler. Çalışma öncesi bütün ratların tek tek ağırlıkları ölçüldü ve üç grup [ 1. grup : kontrol grubu (n=13), 2. grup : STZ grubu (n=27), 3. grup : STZ+E vitamini grubu (n=24) ] oluşturuldu. Diabetes mellitus 60 mg/kg vücut ağırlığı olacak şekilde intraperitoneal olarak 0.1 M Fosfat-Sitrat tamponu içinde çözülmüş tek doz STZ enjeksiyonu ile oluşturuldu. Kontrol grubuna ise plasebo olarak 0.1 M Fosfat-Sitrat tamponu uygulandı. Plazma lipit peroksit (LPO) düzeylerinde kontrol grubuna (1.12 ± 0.23 nmol MDA/ml) göre STZ (2.96 ± 0.94 nmol MDA/ml) ve STZ+E vitamini gruplarında (2.27 ± 0.54 nmol MDA/ml) anlamlı artışlar saptandı (sırasıyla p0.05). STZ+E vitamini grubunun karaciğer dokusu MDA düzeyi STZ grubuna göre anlamlı bir şekilde daha düşüktü (p ?“??'.'Si ???*0>S.J-'!\ ”? >;"T/;,:\ I.T>|u j>-. ? » 0.05). STZ+E vitamini grubunda beyin dokusu MDA düzeyinde STZ grubuna göre anlamlı bir azalma saptandı (p< 0.01).
Özet (Çeviri)
41 7. SUMMARY This study was performed to determine effects of vitamin E on free radicals in rats with diabetes mellitus induced by Streptozotocin (STZ). In this study 64 adult male Wistar-Albino rats (obtained from Elazığ Veterinary Control and Research Institute) were used. The animals were maintained in a standard laboratory environment and then prepared for the study. Before the experiments, rats were individually weighed and they were divided into three groups [group 1 : control group (n=13), group 2 : STZ group (n=27), group 3 : STZ+Vitamin E group (n=24)]. In order to induce diabetes mellitus, single dose of 60 mg/kg STZ in 0.1 M Phosphate-Citrate tampon were intraperitoneally injected. Control group was given 0.1 M Phosphate-Citrate tampon solution as placebo. Plasma lipid peroxide (LPO) levels were significantly increased in STZ (2.96 ± 0.94 nmol MDA/ml) and STZ+Vitamin E (2.27 ± 0.54 nmol MDA/ml) groups compared to control levels (1.12 + 0.23 nmol MDA/ml) (p0.05), compared to control group liver tissue MDA levels (110.40 ± 34.20 nmol/g wet weight). Liver MDA levels of STZ+Vitamin E group were significantly lower than the STZ group (p0.05), compared to control group brain tissue MDA levels (229.12 ± 66.63 nmol/g wet weight).