Deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda E vitamini ve Kafeik Asit Fenetil Ester'in(CAPE) antioksidan etkilerinin karşılaştırılması
Comparative analysis of the antioxidant effects of Vitamin E and Caffeic Acid Phenethyl Ester (CAPE) on streptozotocin-induced diabetes mellitus
  1. Tez No: 247606
  2. Yazar: ALİ GÖKHAN DALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS KÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
The opinion which says oxidative stress may have a role in thepathogenesis of diabetes mellitus (DM) and its complications has beenconfirmed by the authorities.CAPE is an active component of bee propolis which is similar in structurewith the flavonoids. It is a substance produced by the bees to firm the hivesand also it has antiviral, antiinflammatory, antitumoral and antioxidant effects.Vitamin E is one of the most powerful antioxidant which is used in therapy ofchronic diseases.The aim of the present study was to show that the increased oxidativestress and decreased antioxidant activity in the experimental diabetic rats, canbe improved by CAPE. And also another aim was to compare the antioxidanteffects of CAPE with vitamin E which is known as an effective antioxidant.In our study, 200-270 gr weighting and 12 weeks aged 50 male SpraqueDowley rats are used. The rats are separated into 5 subgroups, each groupincluding 10 rats, named control, diabetic (DM), DM+CAPE, DM+Vitamin E,DM+CAPE+Vitamin E. In order to make the rats diabetic 35 mg/Kgstreptozotocin is injected intraperitoneally (i.p.) to the rats. After STZ injection,the rats were formed experimental diabetes 3 days later then the therapy wasstarted. During 8 weeks izotonic salin is injected to the control group and tothe DM group intraperitoneally. 10 mM/Kg CAPE is injected to the DM+CAPEgroup, 100 mg/Kg vitamin E is injected to the DM+Vitamin E group i.p. during8 weeks.
Özet (Çeviri)
Diyabet ve diyabetin komplikasyonlarının patogenezinde oksidatifstresin rolü olabileceği fikri otoriteler tarafından genel kabul görmüştür.Kafeik asit fenetil ester (CAPE) yapıca flavonoidlere benzeyen, bal arısıpropolisinin aktif bir bileşenidir. Bal arılarının kovanlarını sağlamlaştırmak içinkullandıkları bir maddedir. Antiviral, antiinflamatuar, antitümoral veantioksidan özellikler gösterir. E vitamini ise bilinen en güçlüantioksidanlardan biridir ve birçok kronik hastalıkta, klinikte kullanılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, deneysel diyabet oluşturulmuş ratlarda meydana gelenartmış oksidatif stres ile azalmış antioksidan aktivitenin CAPE iledüzeltilebileceğini göstermektir. Ayrıca CAPE?nin deneysel diyabettekiantioksidan etkilerini, iyi bilinen bir antioksidan olan E vitamini ilekarşılaştırmak da bir diğer amacımızdır.Çalışmamızda 12 haftalık 200-270 gram ağırlığında, 50 adet SpraqueDowley türü erkek rat kullanıldı. Ratlar; kontrol, diyabetik (DM), DM+CAPE,DM+Vitamin E, DM+CAPE+Vitamin E olmak üzere, her grupta 10 hayvanbulunacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Diyabet oluşturmak için ratlara 35 mg/KgSTZ intraperitoneal (i.p.) enjekte edildi. Tedaviye üç gün sonra diyabettablosu oluştuktan sonra başlandı. Kontrol ve DM grubuna 8 hafta boyuncaher gün % 0,9?luk izotonik NaCl i.p. olarak enjekte edildi. DM+CAPEgrubuna 10 mmol/Kg CAPE, DM+Vitamin E grubuna 100 mg/Kg vitamin E, 8hafta süresince her gün i.p. olarak enjekte edildi.