Baret kazıkların basınç kuvveti altındaki davranışının arazi deneyleri ile araştırılması
Investigation of the behavior of barrette pile under compressive loadings with field tests
- Tez No: 863934
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖRNEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Baret kazıklar, diyafram duvar ekipmanları ile açılan derin kuyuların içerisine donatı yerleştirilip beton dökülmesi sonucu elde edilen, birçok uygulama alanında kullanılan ve fore kazıklara önemli bir alternatif olan kazıklı bir temel sistemidir. Bu tez çalışmasında baret kazıkların eksenel basınç kuvveti altındaki davranışı laboratuvar deneyleri ve arazi deneyleri ile araştırılmış ve aynı kesit alan ve boya sahip fore kazık davranışları ile karşılaştırılmıştır. Kum zemin ortamında yapılan deneylerde kazık geometrisi ve kazık boyunun kazık davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneyler sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan program ile üç boyutlu olarak modellenmiş ve sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca deney sonuçlarından elde edilen grafikler kullanılarak, literatürde sunulan teorik yöntemler ile kazıkların taşıma gücü değerleri belirlenmiştir. Deneysel çalışmaların sonucunda baret kazıkların aynı kesit alana sahip fore kazıklara göre taşıma gücü bakımından yaklaşık %30 daha iyi performans gösterdikleri ve aynı yük altında fore kazıklardan daha az deplasman yaptıkları tespit edilmiştir. Deneylerde kullanılan kazık kesit boyutlarından yola çıkarak gerçek uygulamalarda kullanılan boy ve kesitlerde kazıklar üç boyutlu olarak modellenip, kazık geometrisi, kazık boyu, kazık sürtünme yüzeyi alanı gibi parametrelerin kazıkların davranışı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla parametrik çalışmalar yapılarak sonuçları yorumlanmıştır. Son olarak kazık boyutları esas alınarak ölçek etkisi üzerine analizler yapılmıştır. Bu veriler ışığında baret kazıklar ile ilgili olarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Barrette piles are pile foundation system that are obtained as a result of placing reinforcement in deep wells drilled with diaphragm wall equipment and pouring concrete, used in many application areas and an important alternative to bored piles. In this thesis, the behavior of barrette piles under axial compression force was investigated by laboratory tests and field tests and compared with the behavior of bored piles with the same cross-sectional area and height. The effects of pile geometry and pile length on pile behavior were investigated in tests conducted in sand soil environment. The tests were modeled with the program using finite element method in three dimensions with and the results were compared with each other. In addition, using the graphics obtained from the test results, the bearing capacity values of the piles were determined with the theoretical methods presented in the literature. As a result of the tests studies, it has been determined that barrette piles perform approximately 30% better in terms of bearing capacity compared to bored piles with the same cross-sectional area and they have less displacement than bored piles under the same load. Based on the pile cross-section dimensions used in the tests, the piles were modeled as three-dimensional in lengths and cross-sections used in real applications, and the results were interpreted by conducting parametric studies to examine the effects of parameters such as pile geometry, pile length, pile friction surface area on the behavior of the piles. In the last section, scale effect analyses based on pile sizes were conducted. According to these results, various suggestions have been made regarding barrette piles.