Tavşanlarda deneysel olarak aşırı demir yüklenmesiyle eritrositlerde oluşturulan akut oksidatif hasar üzerine E vitamini ve melatonin etkilerinin karşılaştırılması
The Comparison of effects of vitamin E and melatonin on acute oxidative damage in the erythrocytes induced by iron overload in rabbits
  1. Tez No: 86396
  2. Yazar: HALİT KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada, akut olarak aşırı demir yüklenmesiyle eritrositlerde oluşacak oksidatif hasarın şiddetini ve bu hasara karşı koymada melatonin ve E vitamininin etki güçlerini karşılaştırmayı amaçladık. Deneysel çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi, Prof.Dr. Ethem Faruk Mumcu Araştırma ve Deneysel Çalışma Laboratuarında yapıldı. Çalışmada 600-800 gr ağırlığında 40 erkek tavşan kullanıldı.Tüm deney hayvanları, eşit şartlarda, 12 saat aydınlık ve 12 saat karanlık periyotlarda tutuldu. Tavşanlar grup I, grup II, grup III ve grup IV olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup I, kontrol grubu seçidi. Grup II, grup III ve Grup IVe 500 mg/kg intraperitoneal (i.p) demir dekstran verildi. Demir dekstran uygulanmasından 3 saat önce, grup IH'e 100 mg/kg i.p melatonin, grup IVe 100 mg/kg i.p E vitamini verildi. Melatoninin sirkadyen ritmi göz önüne alınarak, tavşanlar demir dekstran uygulamasından 8 saat sonra dekapite edildi. Daha sonra, tüm gruplarda eritrosit SOD, GSH-Px, CAT aktiviteleri ve kan MDA seviyeleri tesbit edildi. Sonuç olarak; demir dekstranın aşın dozda ve akut olarak uygulanmasının tavşan eritrositlerinde oksidatif hasarı artırdığı tesbit edildi. Önceden melatonin uygulanan grupta, eritrosit SOD aktivite artışı, istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Önceden E vitamini verilmesinin kısa dönemde oksidatif hasarı önleyemediği tesbit edildi (p>0.05). 56 T.C, » - « ©OKÖMAHTASYON MERKEZİİlaveten, akut olarak demir dekstran uygulamasıyla oluşturulan oksidatif hasan önleme konusunda, E vitamini ve melatoninin antioksidan etkileri karşılaşünldığmdajistatistiksel olarak, anlamlı fark bulunamadı. 57
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY We intended in the present study to investigate the degree of oxidative destruction in red blood cells and compare the opposing effect of melatonin and vitamin E to these destructive forces. Experimental study was conducted in Prof. Dr. Ethem Faruk Mumcu Research and Experimental Investigation Laboratories, Süleyman Demirel University School of Medicine. We utilized 40 male rabbits weighing 600-800 grams. All the experimental animals were kept under similar conditions, i.e. 12 hours in dark and bright light. Rabbits were divided in four groups. Group I was selected as a control group. Iron dextran (500 mg/kg ) was given intraperitoneally to Group II, III and IV. Three hours prior to iron dextran administration Group III and Group IV received melatonin 100 mg/kg i.p and 100 mg/kg i.p vitamin E respectively. Concidering circadian rhythm of melatonin, rabbits were decapitated 8 hours after iron dextran administration. Aftewards in all o.f the groups, SOD, GSH-Px and CAT activities of red blood cells and blood MDA levels were assessed Consequently, acute administration of excessive iron dextran doses were found to enhance oxidative damage of erythrocytes. SOD increments in the group treated with melatonin were found to be statistically significant. Prior vitamin E administration didnit prevent oxidative damage in a short time. Besides, in prevention of oxidative damage induced by acute iron dextran administration antioxidant effect of vitamin E and melatonin didnit show statistically significant differences. 58