Babesia ovis ile enfekte koyunlarda eritrositlerdeki glukoz-6-fosfat dehidrogenaz
Glucose-6-phosphate dehydrogenase activity in erythrocytes of sheep infected, by Babesia ovis
  1. Tez No: 86395
  2. Yazar: ELİF YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
24 8. ÖZET Babesiosis, yaz aylarında koyunlar arasında sıkça rastlanan, kenelerle nakledilen ve hemolitik anemiye neden olan protozoer bir hastalıktır. Bu çalışma ile Babesia ovis ile enfekte koyunlarda eritrositlerdeki G-6-PD aktivitesinin saptanması amaçlandı. Bu nedenle 1-3 yaşlı 10 adet sağlıklı ve 20 adet enfekte koyunların V.jugularislerinden alınan kan örnekleri kullanıldı. Kan örnekleri EDTA'lı tüplere konuldu. Hematokrit tayininde Mikro hematokrit yöntem kullanıldı. Hemoglobin miktarının tayini Oksi -hemoglobin yöntemiyle saptanırken G-6-PD aktivitesinin tayini ise ticari kitle belirlendi.
Özet (Çeviri)
25 9. SUMMARY Babesiosis is a protozoer disease that causes hemolytic anemia in sheep during summer months, and trpispQrted_^JidcJhe^im^Q£jthis study_aas_to determine the glucoşe-6- phosphate dehydrogenase (G-6-PD) activity in the erythrocytes of sheep infected with babesiosis. Blood samples taken from V.jugularis, of 10 healty and 20 infected sheep, 1-3 years old, were used. Microhaematocrit method was used to determine haematocrit value while oxihemoglobin method was used to determine the amount of hemoglobin. G-6-PD activity was determined by using special kit.