Bronşial astmalı hastalar ile sağlıklı bireylerde melatonin, süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz düzeyleri ve dateralite ile ilişkilerinin araştırılması
Determined of association between laterality and levels of SOD, GSH-Px, melatonin at the patients of bronchiale of asthma with persons of healthy
- Tez No: 86397
- Danışmanlar: PROF.DR. SADETTİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
66 6-ÖZET Bu çalışmanın amacı, BA (N=30) ile bazı antioksidan enzimlerden SOD, GSH-Px, antioksidan bir hormon olan melatonin arasındaki ilişkileri araştırmaktı. Ayrıca BA ile solunum fonksiyonları (SFT), lateralizasyon arasındaki ilişki araştırıldı. Sonuçlar, sağlıklı bireylerin (N=30) sonuçları ile karşılaştırıldı. BA'lı bireylerde SOD(p=0.002), Melatonin düzeyleri(p-0.001), FVC(p=0.026), FVC%(p=0.028), FEV1(p=0.032), FEV1%(p=0.005) FEF(p=0.583), FEF%(p=0.249) değerleri ortalamaları düşük, Lökosit (p=0.024) ve eozinofil (p=0.002) düzeyleri ortalamaları yüksek bulunmuş olup BA'lı ve sağlıklı grup arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. GSH-Px düzeyi ortalamaları BA'lı grupta düşük bulunmuş olup iki grubun karşılaştırılması sonucu p=0.064 bulunmuştur. Olgulara el tercihi anketinin modifiye şekli (GS) uygulanmıştır ve BA'lı grupta sağ el tercihi fazla bulunmuştur(p=0.006). GS ile SOD, FEVı, FEVı%, FEF% değerleri arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Bu bulgular ışığında antioksidan savunma sisteminin BA'da zayıfladığı ve bunun hastalığın patogenezinde önemli olduğu söylenebilir. Gözlemlerimiz hem antioksidan savunma sisteminin patogenezdeki rolü, hem de hastalığın tedavisinde yeni stratejilerin gelişmesi ile ilgili ileri çalışmalar yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
67 7-SUMMARY This study aimed to investigate the relationship between bronchial asthma and activities of certain antioxidant enzymes such as erythrocyte Superoxide Oismutase (SOD), Glutathione Peroxidase (GSH-Px), and an antioxidant hormone melatonin, respiratory function testes and lateralization. Activities of SOD, GSH-Px in asthmatic subjects (N=30) were assayed and compared to healthy induviduals (N=30). Plasma levels of melatonin were examined in asthmatic and compared to controls. Activities SOD (p=0.002) in erythocyte and the plasma levels of melatonin (p=0.001) were significantly lower than those from normal healthy subjects. FVC(p=0.026), FVC%(p=0.028), FEVi(p=0.032), FBWp^.OOS), FEF(p=0.583), FEF%(p=0.249) were found decreased in patients with BA than those healthy individuals. WBC (p=0.024) and eosinophils (p=0.002) were also higher in asthmatic subjects than controls. Activities of GSH - Px (p=0.064) were also lower than controls. A screening test of handedness (Geschwind Score (GS) with high reliability and validity was used to illuminate a possible association between lateralization and activities of SOD, GSH-Px, melatonin levels, respiratory functions and some heametologic paramaters. There was a significant association between right handedness and bronchial asthma. A negative correlation was found between GS and SOD, FEV1, FEV1%, FEF%. Our data suggest that respiratory burst an defective antioxidant defence may be involved in pathogenesis of asthma. This observation definitely shows further research into antioxidant defence systems in pathogenesis and therapeutic strategies in asthma.