Topikal tylotoinintimpanik membran iyileşmesiüzerindeki etkisinin araştırılması : Deneysel çalışma
Investigation of the effect of topical tylotoin on tympanic membrane healing: An experimental study
  1. Tez No: 864013
  2. Yazar: ALPEREN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATILAY YAYLACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Sıçan timpanik membran (TM) perforasyonlarında tek doz topikal tylotoin peptid uygulamasının histopatolojik etkilerini değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Çalışma Kocaeli Üniversitesi Deneysel Araştırma ve Uygulama Birimin'de gerçekleştirildi. Yirmi dişi Wistar Albino sıçan, diyot lazer ışını kullanılarak 3 mm'lik bir perforasyona tabi tutuldu ve sıçanlar eşit olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubuda, perforasyon üzerine tylotoin ile ıslatılmış domuz jelatin süngeri uygulanırken, kontrol grubunda, salin ile ıslatılmış sünger perforasyon üzerine uygulandı. Otuzuncu gününde, sıçanlar kurban edildi ve perforasyon kapanması mikroskopik olarak değerlendirildi. Alınan TM örnekleri boyandı ve neomembran kalınlığı histomorfometrik analiz yoluyla ölçüldü. Fibroblastik aktivite ve neovaskülarizasyon histolojik değerlendirme yoluyla yarı nicel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Her iki grupta da 9 TM'de tam TM kapanma gözlenirken, 1 TM'de kısmi kapanma oluştu.
Özet (Çeviri)
AIM: To assess the histopathological effects of a single topical application of tylotoin peptide on rat tympanic membrane (TM) perforations. MATERIALS AND METHODS: Twenty female Wistar Albino rats underwent a 3 mm perforation using a diode laser beam and were equally divided into two groups. The experimental group received a tylotoin-soaked porcine gelatin sponge on the perforation, while the control group received a saline-soaked sponge. On day 30, rats were sacrified and perforation closure was assessed microscopically. TM specimens were stained, and neomembrane thickness was measured via histomorphometric analysis. Fibroblastic activity and neovascularization were assessed semi-quantitatively through histological evaluation. RESULTS: Complete TM closure was observed in 9 TMs of both groups, with partial closure in 1 TM.