NiTi, krom-kobalt-nikel, paslanmaz çelik kapalı coil springler ile intraoral elastiklerin in vitro olarak incelenmesi ve klinik ortamda kanin distalizasyonundaki etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 86402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ VEHBİ TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Kanin retraksiyonu ortodontide oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu amaçla günümüzde değişik yöntemler kullanılmaktadır. Devamlı bir ark teli üzerinde kapalı coil spring veya intraoral lastik kullanımı bu yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, birinci premolar çekimli vakalarda, devamlı bir ark teli üzerinde 4 farklı materyalin kanin retraksiyonundaki etkileri karşılaştmlmıştır. Hem maksilla hem de mandibulada birinci premolarlann çekimi sonrası 20 hastada 0,018 inch Straight wire Roth braketler kullanılmıştır. Seviyeleme sonrasında 0,016 x 0,022 inch paslanmaz çelik arklar uygulanmıştır. Yaş ortalaması 14 yıl 1 ay olan hastalarda kaninler, 4 farklı materyal kullanımı ile retrakte edilmişlerdir. Kanin retraksiyonu öncesi ve sonrası elde edilen 80 adet sefalometrik film ile 40 adet çalışma modeli üzerinde yapılan ölçümlerden elde edilen veriler, istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda ayrıca materyaller invitro olarak incelenmiş, her kontrolde kuvvet kayıp miktarları kaydedilmiş ve bu değerler istatistiksel olarak da değerlendirilmişlerdir. Materyallerin kanin distalizasyonundaki etkileri karşılaştırıldığında, hepsinin de aynı etkiyi farklı zamanlarda gerçekleştirdikleri saptanmıştır. Süperelastik ve şekil hafızasına sahip olan NiTi kapalı coil springlerde kuvvet kaybı diğer materyallere oranla daha az olmuştur. Bunun yanısıra, kuvvet kaybı miktarı daha fazla olan paslanmaz çelik, elgiloy kapalı coil spring ile intraoral lastik ise kanin distalizasyonunda aynı etkiyi daha uzun sürede göstermektedir. Kaninin retraksiyonu sırasında ankraj olarak alınan posterior bölge dişlerinde de mezyale doğru bir hareket gözlenmiştir. Bu hareket miktarı çoğu materyal kullanımında70 istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Dolayısıyla ankrajın kritik olduğu vakalarda kanin retraksiyonu sırasında ankrajı kuvvetlendirici bazı önlemler almak gerekmektedir. Çalışmamızda kanin dişin retraksiyonu sırasındaki hareketi açısal ölçümler ile saptanmıştır. Kanin dişte mutlak gövdesel hareket gözlenmemiştir. Bazı materyaller ile retraksiyon sırasında devrilme oranlan da istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Ortodontik tedavide kullanılacak materyalin seçimi önem kazanmaktadır. Materyal seçiminde; hasta kooperasyonu, hastayı görme sıklığı, materyalin maliyeti, hasta başında harcanacak zaman gibi noktalar gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Canine retraction is a common procedure in orthodontics. The clinician may choose to use different methods and materials during this procedure. One of them is to retract the canine along a continuous arch wire using either closed coil springs or intraoral elastics. In this study, the effects of 4 different materials during canine retraction on a continuous arch wire in first premolar extraction cases were compared. Our study involved both the maxilla and the mandible. After the first premolar extraction and levelling of the teeth with 0,018 inch slot Straight wire Roth appliances on 20 subjects, with a mean age of 14 years and 1 month, the canines in 4 quadrants were retracted with 4 different materials. The study lasted till all canines were completely retracted and was carried out on 80 lateral cephalometric films and 40 study models taken prior to and at the end of canine retraction. Force delivery properties of these 4 different materials were also investigated. Force degradation of four different materials between the visits were reported. This data was also statistically evaluated. When the effects of these different materials during canine retraction was compared with each other, it was found that all of them have showed similar effects but in different time intervals. Only the compound of the alloy influenced the performance of the material. The force degradation of superelastic NiTi coil springs between the visits was less when compared to other materials. Stainless steel closed coil springs, Elgiloy closed coil springs and intraoral elastics deactivated in a shorter time, so it took them longer time to retract the canines. While the canines were retracted, mesial movement of the posterior teeth were also observed during our study. The mesial movement of the posterior teeth that occured during canine retraction was seen in all the materials and was statistically significant. Therefore, in72 canine retraction cases where anchorage is critical, some precautions to support anchorage has to be taken. Weather the canine tipped or bodily moved was also observed by measuring some angles. It was found that the canine tipped while was retracted and the amount of tipping was found statistically significant in some cases. These results must be known by the clinicians. Knowledge of the materials would enable the clinician to select more precisely. When selecting the material, some points like the patient's cooperation, the time interval between the visits, chairtime and the price of the material must be overviewed by the clinician.