Amasya ili Bahçeleriçi, Beyazıtpaşa, Ellibeşevler ve Mehmetpaşa merkez mahallelerinde bulunan betonarme ve yığma binaların sokak tarama yöntemiyle deprem riskinin belirlemesi ve bilgisayar destekli haritalandırması
Determination of earthquake risk of reinforced concrete and masonry buildings in the central neighbourhoods of Bahçeleriçi, Beyazıtpaşa Ellibeşevler and Mehmetpaşa in Amasya province by street scanning method and computer aided mapping
- Tez No: 864026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkemiz, dünya üzerinde sismik bakımdan en aktif coğrafi bölgelerden birisidir. Çokça yaşanan ve hem şiddeti hem de büyüklüğü yüksek olan depremlerin meydana gelmesi, yapı stoklarının deprem öncesinde teknik olarak incelenmesi ve bu incelemeler sonucunda çeşitli önlemlerin alınmasına yönelik yapılan çalışmaları çok gerekli kılmıştır. Yapılan bu tez çalışması ile deprem riskinin belirlenmesinde birinci kademe yöntemi olarak değerlendirilen 6306 riskli yapılar yönetmenliği hızlı sokak tarama yöntemi ile Amasya ili merkez mahalleleri olan Bahçeleriçi, Beyazıtpaşa Ellibeşevler ve Mehmetpaşa mahallelerinde bulunan betonarme binalar ile yığma yapılı binalar tetkik edilmiş ve bina performans puanları tayin edilerek bilgisayar destekli haritalandırılması sağlanmıştır. Bu çalışmadaki amaç, sokak tarama yöntemiyle incelenen betonarme bina ve yığma yapılı binaların risk önceliğinin belirlenmesidir. Sokak taraması yönteminde, 422 betonarme bina için düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli olacak şekilde ve 58 yığma yapılı bina içinde az riskli, riskli ve çok riskli olacak şekilde risk öncelik düzeyleri belirlenmiştir. Amasya ili merkez mahalleleri olan Bahçeleriçi mahallesinde incelemesi yapılan 101 betonarme binanın %3 düşük riskli, %31 orta riskli, %45 yüksek riskli ve %21 çok yüksek riskli, Beyazıtpaşa mahallesinde incelemesi yapılan 118 betonarme binanın %5 düşük riskli, %26 orta riskli, %37 yüksek riskli ve %32 çok yüksek riskli, Ellibeşevler mahallesinde incelemesi yapılan 152 betonarme binanın %3 düşük riskli, %38 orta riskli, %37 yüksek riskli ve %22 çok yüksek riskli ve Mehmetpaşa mahallesinde incelemesi yapılan 51 betonarme binanın %3 düşük riskli, %31 orta riskli, %45 yüksek riskli ve %21 çok yüksek riskli yapı çıkmıştır. Yığma yapılı binalar içinde, Bahçeleriçi mahallesinde incelemesi yapılan 8 yığma yapılı binanın %38 az riskli, %37 riskli, %25 çok riskli, Beyazıtpaşa mahallesinde incelemesi yapılan 15 yığma yapılı binanın %40 az riskli, %40 riskli, %20 çok riskli ve Mehmetpaşa mahallesinde incelemesi yapılan 35 yığma yapılı binanın %23 az riskli, %60 riskli, %17 çok riskli yapı çıkmıştır
Özet (Çeviri)
Our country is one of the most seismically active geographical regions in the world. The occurrence of frequent earthquakes with high intensity and magnitude has made it necessary to carry out technical examination of building stocks before the earthquake and to take various precautions as a result of these examinations. In this study, reinforced concrete buildings and masonry buildings in Bahçeleriçi, Beyazıtpaşa Ellibeşevler and Mehmetpaşa neighborhoods, which are the central neighborhoods of Amasya province, were examined with the rapid street scanning method in accordance with Law No. 6306 as a first stage method in determining the earthquake risk, then building performance scores were determined and computer aided mapping has been provided. The aim of this study is to determine the risk priority of reinforced concrete buildings and masonry buildings examined by street scanning method. In the street scanning method, risk levels were determined as low risk, medium risk, high risk and very high risk for 422 reinforced concrete buildings and as low risk, risky and very risky for 58 masonry buildings. Among the 101 reinforced concrete buildings examined in Bahçeleriçi district, which is the central neighborhood of Amasya province, 3% is of low risk, 31% is of medium risk, 45% is of high risk and 21% is of very high risk. Among the 118 reinforced concrete buildings examined in Beyazıtpaşa district, 5% is of low risk, 26% is of medium risk, 37% is of high risk and 32% is of very high risk, 3% of 152 reinforced concrete buildings examined in Ellibeşevler district are of low risk, 38% is of medium risk, 37% are of high risk and 22% is of very high risk and 3% of 51 reinforced concrete buildings examined in Mehmetpaşa district is of low risk, 31% is of medium risk, 45% is of high risk and 21% is of very high risk. Among the masonry buildings, 8 masonry buildings examined in Bahçeleriçi district, 38% is of low risk, 37% is of risky, 25% of very risky, 15 masonry buildings examined in Beyazıtpaşa district were 40% is of low risk, 40% is of risky, 20% is of very risky and 20% is of very risky in Mehmetpaşa district. Among the 35 masonry buildings examined, 23% is of low risk, 60% is of risky and 17% is of high risk.