Amasya ili merkez sağlık ocağı bölgesinde beslenme alışkanlıkları
  1. Tez No: 16757
  2. Yazar: BETÜL ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTEN EGEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Türkiye de okul öncesi çocuklarda malnutrisyon prevalansının yüksekliği yanında diğer yaş gruplarında da anemi, riboflavin, D vitamini, iyot eksikliği sık olarak görülmektedir. Öte yanda bunun ve besin sanitasyonunda olan eksiklikler ve yanlışlar nedeniyle oluşan beslenme sorunlarının çözümünde toplumun beslenme konusundaki bilgileri ve beslenme alışkanlıkları, besin hazırlama olanakları önem taşır. Bu çalışmada Amasya İli Merkez Sağlık ocağı bölgesinde merkez ve gecekondu yerleşim yerinde oturan ailelerin bazı beslenme alışkanlıkları ve besin hazırlama yöntemlerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmaya merkezden İBD gecekondu bölgesinden 120 aile sağlık ocağı kayıtlarından yararlanılarak sistematik örnekleme yöntemi ile alınmıştır. Ailelerde, annenin ve ailenin bazı tanıtıcı bulguları ile, beslenme alışkanlıklarını ve besin hazırlama olanak ve yöntemlerini saptamayı amaçlayan anket formu ev ziyareti yapılarak, karşılıklı görüşme tekniğine göre uygulanmıştır. Toplam 300 ailedeki annelerin % 12. 3' ünün okuryazar olmadığı, % 2.0'ının okuryazar % 59.0'ının ilkokul % 2
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, along with the prevalance of malnutrition among pre-schaol children, the deficiency of riboflavin, vitamin D and iodine is widespread in other age groups. On the other hand, in solving nutritional problems resulting from these deficiencies and errors in food sanitation, it is a prerequisite to inform the society about nutrition, eating habits and food preparation. This study intends to determine some nutritional behaviour and food preparation methods in the province of Amasya Health Center and the surrounding slum areas where people of low-income group live. For this study, 1BD families from the province and 120 families from the surrounding areas have been chosen from the Health Center records by means of systematic sampling. The questionnaire aims at getting some information about the mothers and families, their nutritional habits and food preparation methods. This questionnaire has been applied through bilateral interviews and visits to homes. It has been found out that among 300 families, 12,3 % of mothers are illiterate, 2 % are literate, 59,0 % are primary school graduates, Ik % are high school graduates, and 2,7 are college graduates. There is no significant difference between the province and the surounding areas in relation to the mother's educational status. Among 180 families in the province, and 120 in the surrounding areas, it has been found that the educational status of the head of the families and the number of children inthe families Bhau great differences. Father's profession, family type and the number of family members have been discovered to be similar in both groups. When the nutritional habits of tha families were examined, it was concluded that 38,2 % eat from a single plate, k5,k % eat from individual plates, 16,*t% sometimes share plates and sometimes use individual plates. The two places differ from each other regard to their way of serving food. In the province, families generally eat at a table whereas in the surrounding areas they eat on the floor. It has also been found out that in both places when families eat at the table, they eat from individual plates and when they eat on the floor they tend to eat from a single plate. Therefore, there is a significant relation between where they eat and how they serve their food. 90,3 % of the families eat three regular meals a day, 52 % eat one or two dishes at a meal, 3D % eat 3 to k disheB at a meal. While evaluating the last meal of the day, it was observed that 82,7 % of the families get sufficient food at breakfast, 33 % get sufficient food at lunch, and 25, k % at dinner. Tap water, which is very important in the preparation of food could be found in 96,3 % of the houses. 86,3 % of the houses had a separate kitchen and 96,6 % of the families owned a refrige rator.