Enzim ve maya uygulamaları ile fonksiyonel yem katkı maddesi olarak Ulva rigıda'nın potansiyelinin araştırılması
Investigation of the potential of Ulva rigida with enzyme and yeast as a functional feed additive
  1. Tez No: 864034
  2. Yazar: ŞEHİRA KABALATIMARDİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA GÜROY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Su ürünleri yetiştiriciliği, diğer büyük gıda üretim sektörlerinden daha hızlı büyümeye devam etmektedir. Su ürünleri yetiştiriciliğindeki büyümedeki bu artış, öncelikle kaliteli yemlerdeki gelişmeye bağlıdır. Fonksiyonel yem katkı maddeleri farklı kaynaklardan elde edilir. Bunlar balıklar ve çevre için organik ve çevre dostu olmalıdır. Bu fonksiyonel yem katkı maddeleri arasında prebiyotikler, probiyotikler, deniz yosunları, mantarlar, mikroalgler, enzimler, organik asitler, mikotoksin bağlayıcılar, fotojenik veya fitobiyotik bileşikler ve mayalar yer almaktadır Bu çalışmada Ulva rigida, ultrason hidrolizi, enzimatik işlem ve maya fermantasyonuna tabi tutularak yem katkı maddesi üretilmesi amaçlandı. Elde edilen ürünler, kimyasal bileşimi, toplam antioksidan içeriği, toplam oksidan içeriği, toplam fenolikler, antioksidanların radikal temizleme aktivitesi (DPPH), antioksidan gücü (FRAP), Minimum inhibitör konsantrasyonları (MİK) gibi özellikleri açısından fermente edilmemiş alg küspesi ile karşılaştırıldı. Ulva rigida, Marmara Denizi'nden toplanıp kurutulmuş ve alg unu elde edilerek kontrol grubu Ulva-Ham olarak değerlendirilmiştir. Deney grupları şunlardı: Ulva-B grubu: Ulva rigida, 50°C'de 3 saat boyunca bromelain enzimi ile muamele edildi. Ulva-M grubu: %1 Saccharomyces cerevisiae ile 30°C'de 24 saat fermente edilen Ulvarigida. Ulva-B+M grubu: bromelain enzimatik tedavisi ve ardından Saccharomyces cerevisiae fermantasyonu. Enzimatik işlem ve fermantasyon işlemi sonunda deney gruplarındaki karışım, kurutma kabininde 40 °C'de kurutulduktan sonra öğütülerek“yosun katkılı fermente yem katkı maddesi”haline getirildi. Fermente edilmemiş kontrol grubuyla birlikte 4 farklı ürün elde edildi ve analiz edildi. Sonuçlara göre diğer gruplarla karşılaştırıldığında en iyi protein içeriği Ulva-B+M grubunda (%10.13) görüldü, gruplar arasında yağ içeriği Ulva-M grubunda (%1.3) arttı, Ulva-B grubunda selüloz içeriği daha az (%1.11) görüldü. %) tüm gruplar arasında oksidatif stres OSI, DPPH, FRAP, Fenolik değerleri Ulva-Ham grubunun diğer gruplara göre daha yüksek olduğu belirlendi. Pozitif ve negatif bakterilere karşı MİK (Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu) en iyi sonuçları gösterdi Ulva-B grubu (625, 312.5, 1250)μg/mL.
Özet (Çeviri)
Aquaculture of aquatic products continues to grow faster than other major food production sectors. The increase in growth in aquaculture is primarily attributed to advancements in high-quality feeds. Functional feed additives are derived from various sources and are organic and environmentally friendly for both fish and the environment. Among these functional feed additives are prebiotics, probiotics, seaweeds, fungi, microalgae, enzymes, organic acids, mycotoxin binders, photogenic or photobiotic compounds, and yeasts. In this study, Ulva rigida, was subjected to ultrasound hydrolysis, enzymatic treatment, and yeast fermentation aiming to produce feed additive. The obtained products were compared with unfermented algae meal in terms of their properties like: chemical composition, total antioxidant content, total oxidant content, total phenolics, radical scavenging activity of antioxidants (DPPH) , antioxidant power (FRAP), Minimum inhibitory concentrations (MIC). Ulva rigida was collected from the Marmara Sea, dried and algae meal was obtained and considered as control group Ulva-Ham. Experimental groups were: Ulva-B group: Ulva rigida treated with bromelain enzyme at 50°C for 3 hours. Ulva-M group: Ulva rigida fermented with %1 Saccharomyces cerevisiae at 30°C for 24 hours. Ulva-B+M group: bromelain enzymatic treatment followed by Saccharomyces cerevisiae fermentation. At the end of the enzymatic treatment and fermentation process, the mixture in the experimental groups was dried in the drying cabinet at 40 °C, and then ground into“algae added fermented feed additive”. Together with the unfermented control group, 4 different products were obtained and analyzed. According to the results, the best protein content was in Ulva-B+M group (10.13%) compared with other groups, fat content increased inUlva-M group (1.3%) among groups, Ulva-B group had less cellulose content (1.11%) of all groups, oxidative stress OSI , DPPH, FRAP , Fenolik values of the Ulva-Ham group were found to be higher than values of the other groups. MIC (Minimum Inhibition Concentration) against positive and negative bacteria showed the best results in the Ulva-B group ( 625, 312.5, 1250)μg/mL.