Duyguları bastırma şeması, duygu düzenleme becerileri ve somatizasyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between emotional inhibition scheme, emotion regulation skills and somatization
  1. Tez No: 864037
  2. Yazar: AFRANUR KİLİMCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, duyguları bastırma şeması, duygu düzenleme becerileri ve somatizasyon arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemi, 18 yaş ve üzerindeki 207 kadın ve 71 erkek katılımcıyı içermektedir. Araştırmada, 'Sosyodemografik Özellikler ve Bilgi Formu', 'Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği', 'Somatik Duygusal Çatışma Ölçeği', ve 'Young Şema Ölçeği Kısa Form 3 Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS-25 programı ile t-testi ve tek yönlü ANOVA analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Homojen olmayan varyanslar için 'varyanslar homojen olmadığında kullanılan t istatistiği' ve 'Welch testi' kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, duygu düzenleme becerileri ile somatizasyon ve duyguları bastırma şeması arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ancak, somatizasyon ile duyguları bastırma şeması arasında herhangi bir ilişki gözlemlenmemiştir. Katılımcıların demografik bilgileri üzerinde yapılan analizde, somatizasyonun cinsiyete bağlı olarak kadınlarda daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde, cinsiyete bağlı olarak duyguları bastırma şemasının erkeklerde, kadınlara oranla daha fazla olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, eğitim durumu ve yaş faktörleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between emotion inhibition schema, emotion regulation skills, and somatization. The study sample consisted of 207 female and 71 male participants, all aged 18 and above. The study utilized the 'Sociodemographic Characteristics and Information Form, Emotion Regulation Skills Scale, Somatic Emotional Conflict Scale, and Young Schema Questionnaire Short Form 3' for data collection. The obtained data were analyzed using the SPSS-25 program, employing t-tests and one-way ANOVA. In cases of non-homogeneous variances, the 't-statistic for unequal variances' and the 'Welch test' were utilized. The research found a significant relationship between emotion regulation skills and somatization, as well as emotion suppression schema. However, no relationship was found between somatization and emotion suppression schema. When examining the participants' demographic information, it was observed that somatization was more prevalent among females. Furthermore, emotion suppression schema was found to be more prevalent in males compared to females. According to the findings, there was no difference based on education level or age.