Operasyon öncesi ve sonrası kullanılan kortikosteroid ve nonsteroid antienflamatuarların postoperatif komplikasyonlar üzerine etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 86405
  2. Yazar: GÖKHAN ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇETİNGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
87 ÖZET Bu çalışma, enflamasyona karşı etkinliği bilinen bir glukokortikosterûid olan Dexamethasone ile, yine güçlü şekilde enflamasyonla mücadele edebilen nonsteroid-antienflamatuar bir ajanı yani Etodolak'ı, gömük alt akıl dişi opearasyonlanndan sonra ortaya çıkan enflamasyon ve buna bağlı gelişen sekeller üzerine etkilerini karşılaştırmak için yapılmıştır. Çalışmamızda gömüldük dereceleri ve pozisyonları birbirine benzeyen alt akıl dişlerine sahip, çekim endikasyonu konulmuş 17 ' si erkek, 23 ' ü kadın, toplam 40 hastadan yararlanılmıştır. Hastaların gömük alt akıl dişlerinin birine Dexamethasone, diğerine Etodolak preoperatif olarak rastgele uygulanmış ve uygulamaya postoperatif üçüncü günün sonuna kadar devam edilmiştir. Operasyon sonrası oluşan ağrının şiddeti görsel ve sözsel olarak, oluşan trismus ise objektif metodla ölçülmüştür. Oluşan ödemin değerlendirilmesi için, özellikle yumuşak dokuların görüntülenmesinde son derece başardı olan ultrasonografiden ve hastaların yüzlerinde yapılan milimetrik ölçümlerden yararlanılmış ve tüm bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmeye alınmıştır. Dexamethasone, postoperatif ağrı, ödem ve trismusun azaltılmasında Etodolak 'a göre üstünlük göstermiş ve hastalar açısından tercih sebebi olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY This randomized prospective study was conducted to determine the antiinflammatory effects of dexamethasone, which is a glucocorticosteroid versus etodolac, which is a nonsteroidal anti-inflammatory agent. Both of these anti inflammatory agents are known as effective against inflammation. In this study, 17 male and 23 female patients, who have impacted and vertically positioned lower wisdom teeth were selected. Surgical removal of these teeth had been indicated and etodolac and dexamethasone were given to each of the patients preoperatively at random till the postoperative third day. The severity of postoperative pain was evaluated subjectively. Postoperative trismus was evaluated objectively. Additionally, to evaluate the postoperative edema, ultrasoundgraphic visualization technique was used. Incisal openings after surgery was measured by using metric measurement system. As a result, it can be said that dexamethasone is more effective in reducing postoperative pain, trismus and edema.