Koroner arter baypas cerrahisi sonrası atriyal fibrilasyon gelişmiş hastalarda operasyon öncesi ve sonrası kullanılan ilaçların olası ilaç etkileşmeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluating the possible interactions between preoperative and postoperative drugs of new onset atrial fibrillation after coronary artery bypass grafting surgery patients
  1. Tez No: 443871
  2. Yazar: DİLŞAH EZGİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NİHAL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üç merkezli ve girişimsel olmayan retrospektif bir klinik araştırma özelliğindeki bu araştırmanın amacı atriyal fibrilasyon (AF) tedavisinde kullanılan ilaçların olası ilaç-ilaç etkileşmeleri incelenerek hekimlerin etkileşmeleri önceden değerlendirmesi ve bunları göz önünde bulundurarak ilaç uygulamalarına katkı sağlanabilmesiydi. Bu çalışmada 2014-2015 yıllarında koroner arter baypas cerrahisi (KABC) sonrası AF gelişmiş 84 hasta dosyası retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik verileri, hematolojik, biyokimyasal ve kardiyolojik verileri ve kullanılan tüm ilaçlar bilgileri Demografik Veri Toplama Formu ve Olgu Rapor Formu ile elde edilerek analizleri yapıldı. AF tedavisinde kullanıldığı belirlenen amiyodaron, metoprolol, digoksin, karvedilol, verapamil, diltiyazem, enoksaparin, varfarin, heparin ve nifedipinin birbirleri ve birlikte kullanılan diğer ilaçlarla olası ilaç-ilaç etkileşmelerine bakıldığında, en az 3 hastada kullanımına rastlanılmış etkileşmeli 23 ilaç kombinasyonu belirlendi ve hastalarda kullanımları değerlendirildi. En sık görülen etkileşmeli ilaç kombinasyonu enoksaparin ve aspirinin tüm hastaların %66.6'sında kullanıldığı gözlemlendi. Bu etkileşmenin ardından görülme sıklığına göre tüm hastaların %60.7'sinde amiyodaron ve furosemit, %45.2'sinde amiyodaron ve atorvastatin, %32.1'inde amiyodaron ve metoprolol, %20,2'sinde digoksin ve furosemit, %13.0'ında amiyodaron ve digoksin, %10.7'sinde metoprolol ve metformin, %10.7'sinde diltiyazem ve atorvastatin, %9,5'inde amiyodaron ve varfarin, %8.3'ünde enoksaparin ve diklofenak, %8.3'ünde varfarin ve aspirin, %7.1'inde metoprolol ve gliklazit, %7.1'inde karvedilol ve amiyodaron, %7.1'inde digoksin ve pantoprazol, %5.9'unda metoprolol ve kristalize insülin, %4.7'sinde metoprolol ve insülin aspart, %4.7'sinde metoprolol ve insülin glarjin, %4.7'sinde digoksin ve omeprazol, %3.5'inde amiyodaron ve haloperidol, %3.5'inde metoprolol ve propafenon, %3.5'inde metoprolol ve digoksin, %3.5'inde digoksin ve karvedilol ile %3.5'inde verapamil ve digoksin gibi etkileşmeli ilaç kombinasyonlarının kullanıldığı gözlemlendi. Bu sonuçlar hekimlerin AF tedavisinde kullanılan etkileşmeli ilaçların oldukça yüksek oranlarda birlikte kullanmak durumunda kaldığını gösterdi. Bu da bilimsel açıdan alternatif ilaçların geliştirilmesinin önemini göstermekte ve hekimlerin de meslek içi eğitimlerle etkileşmeli ilaç kullanılması gerektiğinde doz ayarlamasının nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgilendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this multi-centered, non-invasive, retrospective clinical study is to analyze the possible drug-drug interactions of the drugs used in atrial fibrillation (AF) treatment and to contribute clinicians in evaluating interactions before treatment. We studied 84 patients that had AF after coronary artery bypass greft (CABG) between 2014-2015 retrospectively. Demographical, hematological, clinical biochemistry, cardiologic data, list of all used drugs were collected. When we analyzed interactions of amiodarone, metoprolol, digoxin, carvedilol, verapamil, diltiazem, enoxaparin, warfarin, heparin, nifedipine, used in AF treatment, with each other and other drugs, we determined 23 drug combinations which at least used by 3 patients. The most frequent drug combination was enoxaparin and aspirin with a 66.6% usage. 60.7% of the patients were using amiodarone and furosemide, 45.2% amiodarone and atorvastatin, 32.1% amiodarone and metoprolol, 20.2% digoxin and furosemide, 13.0% amiodarone and digoxin, 10.7% metoprolol and metformin, 10.7% diltiazem and atorvastatin , %9.5 amiodarone and warfarin, 8.3% enoxaparin and diclofenac, 8.3% warfarin and aspirin, 7.1% metoprolol and glyclazide, 7.1% carvedilol and amiodarone, 7.1% digoxin and pantoprazole, 5.9% metoprolol and crystalline insulin, 4.7% metoprolol and insulin aspart, 4.7% metoprolol and insulin glargine, 4.7% digoxin and omeprazol, 3.5% amiodarone and haloperidol, 3.5% metoprolol and propafenone, 3.5% metoprolol and digoxin, 3.5% digoxin and carvedilol and 3.5% verapamil and digoxin. These results showed that clinicians highly had been used drugs for AF treatment which have interactions. This leads us to understand the developing alternative drugs and the importance that clinicians should be aware of drug interactions and adjustment of doses related to it.