3-6 yaşında çocuğu olan babaların babalık rolü algısı ile baba katılım düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining the fatherhood role perception and father participation levels of fathers with 3-6 year old children in terms of various variables
  1. Tez No: 864058
  2. Yazar: ENGİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmada 3-6 yaş aralığında çocuğu olan babaların babalık rolü algıları ile baba katılım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evreni İstanbul ilinde yaşayan ve 3-6 yaş aralığında çocuğu olan babalardan oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise uygun örnekleme Seçim Tekniği ile seçilen 200 baba oluşturmuştur. Araştırmada Babalık Rolü Algı Ölçeği (BRAÖ) ve Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel çözümlemede t-Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında babaların babalık rollerine ilişkin olumlu algılarının arttıkça baba katılımının da arttığı görülmüştür. Babaların eğitim durumunun yükselmesi, babanın anne babalığa dair eğitim alması, babanın doğuma katılması ve annenin eğitim durumunun yükselmesi babaların babalık rollerine ilişkin olumlu algılarını artırmakta ancak çocuk bakımına katılımlarını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between fathers perceptions of the role of fatherhood who have children between the ages of 3-6 and father participation levels. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group consists of fathers who live in Istanbul and have children between the ages of 3-6. The sample of the study consisted of 200 fathers selected by the random sampling technique. Fatherhood Role Perception Scale and Father Participation Scale were used in the study. t-Test, Pearson Correlation Analysis and ANOVA were used for statistical analysis. Considering the findings of the study, it was seen that as fathers' positive perceptions of fatherhood roles increased, father participation also increased. The increase in the educational status of the fathers, the father's education on parenting, the father's participation in the birth and the increase in the educational status of the mother increase the positive perceptions of the fathers about the fatherhood roles, but do not affect their participation in child care.