Ailedeki değer kavramının farklı kuşaklardaki anlamı üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative research on the meaning of family values in different generations: A qualitative study
- Tez No: 864067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı, bir toplumu anlamak ve tanımlandırnak için o toplumu oluşturan bireylerin ve toplumsal normları oluşturan“değer”kavramının bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile kuşakların değer önceliklerini incelemesine yönlendirilmiştir. Çalışmanın konusu Türkiye'de kuşaklar arası değer kavramı ve değişime etki eden süreçlerin nesiller arası incelenmesidir. Aile, değerelerin içselleştirimesinde, çocukların bu kavramlar üzerine yetiştirilmesinde, değer eğitimide önemli rollere sahiptir. Çocuk ilk sosyal çevresi olan aile ile çocuğun hayata dair ilk eğitimi burada başlamaktadır. Aile değerlerin aktarılması ve yaşatılması konusunda en etkili etmendir. Ebeveyn ve çocuk arasında ortaya çıkan problemler ve iletişim eksikliği değer yargıların değişime uğradığını ve bununla birlikte kuşak çatışmlarının olduğunun göstergesidir. Araştırma bulguları kuşaklar arasındaki değer değişiminin hızlı olmayarak yavaş gerçekleşmekle birlikte uzun dönemde bu değişimin büyük olabildiğini göstermiştir. Araştırma bulguları kuşaklar arası değer değişimin diğer dönemlere göre son dönemler de özellikle teknolojinin hızla gelişmesiyle daha da hızlı olabildiğini göstermiştir. Bu araştırmada nitel araşma ile fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 22 kişiden oluşmaktadır. Görüşmeler sonucunda elde edilen verilerin analizi içerik analiz yöntemi ile yapılmıştır. Elde edilen bulgulardan yola çıkarak kuşakların hızlı değişen değerlere yönelik zaman zaman önceki ve sonra ki kuşakla sorunlar yaşadıklarını değişime uyum sağlamakta zorlandıkları bununla ilgili sosyal medyada çalışmaların olması değişime uyum sağlama açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study, ın order to understand and define a society, it is necessary to know the individuals who make up that society and the concept of“value”that constitutes social norms. This study is directed to examine the value priorities of generations. The subject of the study is the concept of value between generations in Turkey and the intergenerational examination of the processes affecting the change. The family has important roles in the internalization of values, raising children on these concepts, and value education. The family is the first social environment of the child and the child's first education about life begins here. The family is the most effective factor in transferring and keeping values alive. Problems and lack of communication between parents and children indicate that values are changing and that there are generational conflicts. The findings of the research show that although the change in values between generations is not rapid and occurs slowly, this change can be large in the long term. The findings of the research show that value change between generations can be even faster in recent periods compared to other periods, especially with the rapid development of technology. In this research, qualitative research and phenomenology design were used. The study group of the research consists of 22 people. The data obtained from the interviews were analyzed by content analysis method. Based on the findings obtained, it is revealed that generations sometimes experience problems with the previous and next generations regarding rapidly changing values, and that they have difficulty in adapting to change. Having studies on social media is important in terms of adapting to change