Digital marketing impact on the growth of small businesses in Morocco: A survey in Jumia
Fas'ta küçük işletmelerin büyümesi üzerinde dijital pazarlamanın etkisi: Jumia'da bir araştırma
- Tez No: 864066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Fas'ta iyi bilinen bir platform olan Jumia'ya özel olarak odaklanarak, dinamik e-ticaret sektöründe dijital pazarlama yöntemleri ile küçük işletmelerin büyümesi arasındaki karmaşık bağlantıyı araştırıyor. Araştırma, iş performansı ile dijital pazarlama etkinliği arasındaki ilişkiyi değerlendirdiğinde güçlü bir pozitif bağlantı buluyor. Kullanıcı önerilerinin temeli, çevrimiçi incelemelere olan inançtır ve etkililik algısı, bütçe kısıtlamaları ve dijital araca duyulan güvenin tümü, kullanıcı memnuniyeti üzerinde etkiye sahiptir. Çalışma, firmaların dijital pazarlamanın gelir üzerindeki etkisine ilişkin algıları ile dijital kaynakları kullanma konusundaki güven düzeyleri arasında kayda değer bir pozitif bağlantı olduğunu gösteriyor. Bu bulgular, dijital pazarlama taktiklerini optimize etmeye yönelik stratejik çıkarımlar ve çevrimiçi ticaretin karmaşık dünyasında gezinen firmalar, e-ticaret platformları ve yasa koyucular için incelikli içgörüler sunuyor.
Özet (Çeviri)
This study explores the complicated connection between digital marketing methods and small business growth in the dynamic e-commerce sector, with a particular focus on Jumia, a well-known platform in Morocco. When the research evaluates the relationship between business performance and digital marketing effectiveness, it finds a strong positive link. The foundation of user recommendations is faith in online reviews, and the perception of effectiveness, budgetary constraints, and digital tool trust all have an impact on user pleasure. The study indicates a noteworthy positive link between firms' perceptions of the influence of digital marketing on revenue and their level of confidence in utilizing digital resources. These findings offer strategic implications for optimizing digital marketing tactics and subtle insights for firms, e-commerce platforms, and legislators navigating the intricate world of online commerce.