Popüler kültürde milliyetçilik ve futbol
Nationalism and football in popular culture
  1. Tez No: 864094
  2. Yazar: EYÜP ENSAR KAZANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMALA VALİYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Spor, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sports, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyal bilimlerde çok boyutlu olguların karşılaştırmalı olarak ele alınması artık vazgeçilmez bir yöntem haline gelmiştir. Binaenaleyh günümüz toplumlarında kültürü büyük ölçüde etkisi altına aldığını gözlemlediğimiz popüler kültürün birçok toplumsal olguyla karşılıklı ilişkisi ve etkileşimi üzerinden incelenmeye anlaşılmaya çalışıldığı görülmektedir. Popüler kültürün içerisinde yer alan birçok öğe diğerlerine göre daha etkili olmakta, daha fazla yaygınlık kazanmakta ve bu da popüler kültür ile güçlü etkileşime girmelerini beraberinde getirmektedir. Milliyetçilik ve futbol bu meyanda etkisini artıran ve yaygınlaşan önemli iki öğe olarak popüler kültür içerisindeki yerini araştırmayı gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada bu yaklaşım tercih edilerek milliyetçilik ve futbol olguları hem birbirleriyle hem de popüler kültür ile etkileşimleri içerisinde ele alınmaktadır. Çalışma boyunca öncelikle birbirlerini nasıl etkilediği tartışılan bu üç olgunun, popüler kültür, milliyetçilik ve futbol tarihsel, kavramsal çerçevede ele alınmıştır. Bunun akabinde günümüzde almış oldukları nihai toplumsal şekil ve örnekler üzerinden popüler kültür futbol ilişkisi, popüler kültür milliyetçilik ilişkisi ve milliyetçilik futbol ilişkisi analiz edilmiştir. Bu karşılaştırmalı analizler yapılırken eleştirel popüler kültür ve tüketim kültürünün kavramsallaştırmalarından faydalanılmıştır. Popüler kültür ve tüketim kültürü mantığının gerek milliyetçilik gerekse futbol dünyasına hangi araçlarla sirayet ettiği internet, gazete ve reklam metinleri ve görselleri üzerinden tespit edilmeye ve analiz edilmeye çalışılmıştır. Benzer şekilde milliyetçilik ve futbol ilişkisi de dökümantasyon yöntemiyle ortaya konulmuş ve hipotezlerimiz ölçülmüştür. Esasen bir spor dalı olan futbol artık hem popüler kültürün hem milliyetçiliğin kendisini yeniden ürettiği önemli ve etkili bir toplumsal olgu olduğu anlaşılmaktadır. Popüler kültürün, özellikle tüketim kültürünün birçok prensibi futbolu dönüştürdüğü, buna karşılık futbol da popüler kültürün gelişimine çok yönlü imkanlar sunduğu görülmektedir. Milliyetçiliğin hem bireyleri hem toplumları etkileyen bir akım olarak birey ve topluluklar için kendini ifade etme aracı olan futbol dünyasında da çok güçlü yansımalara sahip olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Comparative treatment of multidimensional phenomena in social sciences has now become an indispensable method. Therefore, it is seen that popular culture, which we observe to have influenced the culture to a great extent in today's societies, is tried to be understood through its interaction with many social phenomena. Many elements in popular culture are more effective than others, gaining more prevalence, and this brings them to interact strongly with popular culture. Nationalism and football, as two important elements that increase their influence and become widespread, make it necessary to investigate their place in popular culture. In this study, this approach is preferred and the phenomena of nationalism and football are discussed both in their interactions with each other and with popular culture. Throughout the study, these three phenomena, which are discussed how they affect each other, are discussed in the historical and conceptual framework of popular culture, nationalism and football. After that, the relationship between popular culture and football, the relationship between popular culture and nationalism and the relationship between nationalism and football were analyzed through the final social forms and examples they have taken today. While making these comparative analyzes, conceptualizations of critical popular culture and consumer culture were used. It has been tried to be determined and analyzed through the internet, newspaper and advertisement texts and visuals that the logic of popular culture and consumption culture has spread to the world of nationalism and football. Similarly, the relationship between nationalism and football has been revealed by the documentation method and our hypotheses have been measured. Football, which is essentially a sport, is now understood to be an important and effective social phenomenon in which both popular culture and nationalism reproduce themselves. It is seen that many principles of popular culture, especially consumption culture, transform football, on the other hand, football offers versatile opportunities to the development of popular culture. It is understood that nationalism, as a movement that affects both individuals and societies, has very strong reflections in the world of football, which is a means of self-expression for individuals and communities.