What social media strategies are companies using to attract generation Z?
Şı̇rketler Z kuşağını çekmek ı̇çı̇n hangı̇ sosyal medya stratejı̇lerı̇nı̇ kullanıyor?
- Tez No: 864093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tez, Sosyal Medya İletişiminin karmaşık dünyasını araştırıyor; pazarlama iletişiminin karmaşıklığını, sosyal medyanın dönüştürücü etkisini ve bu dinamikleri şekillendiren temel teknolojileri açığa çıkarıyor. Z Kuşağı içinde cinsiyet dinamikleri, sosyal medya katılımı, inanç ve sosyal etki, sabır, bilgi arama davranışı, temkinli tutumlar ve marka savunuculuğu gibi konuları araştıran çalışma, AIDA ve AIDMSAS dahil geleneksel ve modern modeller arasında gezinerek, satın alma kararlarını etkileyen çeşitli faktörleri incelemektedir. Araştırma, etkili iletişim stratejileri, gelişen tüketici davranışları ve Z Kuşağının pazarla etkileşimini karakterize eden özellikler arasındaki simbiyotik ilişkiyi ortaya koyuyor. Bu keşif, çağdaş iletişim ve tüketici ortamlarında gezinmek için iyi bir anlayış sunarak sosyal medya, pazarlama iletişimi ve benzersiz Z Kuşağı grubunun tercihleri arasındaki dinamik etkileşime dair değerli bilgiler sunuyor. Bir anket aracılığıyla sosyal medyadaki Z Kuşağı bireylerini araştıran çalışma, katılımcıların tercihleri, görüşleri ve cinsiyetlerinin, sosyal medyadaki hem satın alma öncesi hem de satın alma sonrası davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis explores the intricate world of Social Media Communication, unraveling the complexities of marketing communication, the transformative impact of social media, and the underlying technologies that shape these dynamics. Investigating topics such as gender dynamics, social media engagement, faith and social influence, patience, information-seeking behavior, cautious attitudes, and brand advocacy within Generation Z. Navigating through traditional and modern models, including AIDA and AIDMSAS, the study comprehensively understands the multifaceted factors influencing purchasing decisions. The research acts as a bridge, illuminating the symbiotic relationship between effective communication strategies, evolving consumer behaviors, and the distinctive traits characterizing Generation Z's engagement with the market. This exploration provides a refined understanding, essential for navigating contemporary communication and consumer landscapes, offering valuable insights into the dynamic interplay between social media, marketing communication, and the preferences of the unique Generation Z cohort. The study, which investigated Generation Z individuals on social media using a survey questionnaire, uncovered valuable insights. The results suggest that the preferences and views of respondents, along with their gender, exert a significant influence on both pre-purchase and post-purchase behaviors on social media.