Diyetisyenlerin beden imaj algısı ve beslenme durumlarının araştırılması
Investigation of dietitians' body image perception and nutritional status
  1. Tez No: 864154
  2. Yazar: MERVE ÇELİKESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Beden imajı; uzun yıllardır fonksiyonları, kişiler üzerinde etkileri, olası sonuçları ve yapılabilecek tedavilerinin araştırmalarla desteklenen bir geçmişi vardır. Yıllardan beri süregelen güzellik algısının, son yıllarda sosyal medyanın gücüyle daha da yoğunlaştığı ve bunun sonucunda bireylerde baskı yarattığı görülmektedir. Özellikle toplumumuzda diyetisyenlerin yalnızca estetik görünümün iyileşmesine katkı sağlayan, bir meslek olarak görülmesi, bu meslek grubundaki bireylerde yoğun baskı oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı diyetisyenlerin sosyal medya ve mesleki sorumluluğun getirdiği beden imaj baskısını ve beslenme durumlarının toplumun standartlaştırdığı kalıplara bağlı olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Çalışmaya 160 diyetisyen katılmıştır. Hafif ve orta düzey şişmanlıkta olan ve bu durumun ideal olduğunu düşünen erkeklerin oranı (%30.8) kadınlardan (%0.7) fazla olarak saptanmıştır. Kadınların genel olarak ideal beden algısı zayıf olarak belirlenmiştir. Katılımcıların çoğunun (%56.9) diyet kalitesi iyi iken kötü diyet kalitesine sahip bireylerin oranı %5.6 olarak saptanmıştır. Erkek ve kadın diyetisyenlerin diyet kaliteleri benzer bulunmuştur. Beden beğenisi yüksek olan bireylerin oranı, beden beğenisi kötü olan bireylere göre daha yüksek olarak saptanmıştır. Bireylerin beden beğenileri azaldıkça ortorektik eğilimleri artmıştır (p=0.010, r=0.203). Antropometrik ölçümlerde görülen iyileşmenin beden memnuniyetini arttırdığı belirlenmiştir (p=0.016, r=-0.190).
Özet (Çeviri)
Body image; It has a long history of its functions, effects on people, possible consequences and possible treatments, supported by research. It is seen that the perception of beauty, which has been going on for years, has become more intense in recent years with the power of social media and as a result, it creates pressure on individuals. Especially in our society, dietitians are seen as a profession that only contributes to the improvement of aesthetic appearance, which creates intense pressure on individuals in this professional group. The aim of the study is to evaluate dietitians' body image pressure brought by social media and professional responsibility and whether their nutritional status depends on the patterns standardized by society. 160 dietitians participated in the study. The rate of men with mild to moderate obesity and who think that this situation is ideal was found to be higher (30.8%) than women (0.7%). Women's general perception of their ideal body is determined to be poor. While most of the participants (56.9%) had good diet quality, the rate of individuals with poor diet quality was found to be 5.6%. Diet quality of male and female dietitians was found to be similar. The rate of individuals with high body appreciation was found to be higher than that of individuals with poor body appreciation. As individuals' body appreciation decreased, their orthorexic tendencies increased (p=0.010, r=0.203). It was determined that the improvement in anthropometric measurements increased body satisfaction (p = 0.016, r = -0.190).