Uzmanlaşmış ihracat pazarlaması yeteneklerinin ihracat performansına etkisinde dijital pazarlamanın rolü
The role of digital marketing in the impact of specialized export marketing capabilities on export performance
- Tez No: 864171
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'ler) Türkiye ekonomisinde merkezi bir role sahiptir. Dijital pazarlama yeteneklerinin, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki KOBİ'lerin pazar performansı üzerindeki etkisine dair ampirik kanıtlar yetersiz kalmaktadır. İşletmelerin sahip oldukları kaynaklar ve yetenekler, rekabet avantajı elde etmek ve küresel pazarlarda daha etkili sonuçlar elde etmek için son derece önemli görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, uzmanlaşmış ihracat pazarlaması yeteneklerinin ne derece kullanıldığını ve bu yeteneklerin ihracat performansını nasıl değiştirdiğini belirlemektir. Bu doğrultuda; uzmanlaşmış ihracat pazarlaması yetenekleri ile ihracat performansı değişkenleri arasındaki ilişkide dijital pazarlama tarafından nasıl düzenlendiğini araştırılmaktadır. Araştırmanın örneklemini Konya ilinde faaliyet gösteren 209 ihracatçı işletme oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçekler doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre uyum iyiliği değerleri modelin kabul edilebilir olduğu göstermiştir. Araştırma amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezler path (yol analizi) ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, uzmanlaşmış ihracat pazarlaması yeteneklerinin ihracat performansını etkilediğini göstermektedir. Araştırma sonuçları aynı zamanda uzmanlaşmış ihracat pazarlaması yetenekleri ile ihracat performansı arasındaki ilişkide dijital pazarlama yeteneklerinin düzenleyici etkisini de ortaya koymuştur. Bu bağlamda, dijital pazarlamanın, uzmanlaşmış ihracat pazarlaması yeteneklerinin belirlenmesinde kullanılmasının, firmalara yüksek ihracat performansı sağlayacağı ifade edilebilmektedir. İhracat performansı şirketlerin uluslararası pazarlardaki başarısını belirleyen önemli bir göstergedir. Dolayısıyla dijital pazarlama, işletmelerin uluslararası pazarlarda sürdürülebilir rekabet avantajı oluşturmakta kullanacağı araçlardan biri olarak gösterilebilmektedir. Araştırmanın bu alandaki literatüre ve firmaların karar alma mekanizmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) have a central role in the Turkish economy. Empirical evidence on the impact of digital marketing capabilities on the market performance of SMEs, especially in developing countries, remains insufficient. The resources and capabilities that businesses have are considered extremely important to gain a competitive advantage and achieve more effective results in global markets. The purpose of this research is to determine the extent to which specialized export marketing capabilities are used and how these capabilities change export performance. The main purpose of the research is to investigate how the relationship between specialised export marketing capabilities and export performance variables is regulated by digital marketing. The sample of the research consists of 209 exporting enterprises operating in Konya province. The scales used in the research were subjected to confirmatory factor analysis. According to the analysis results, the goodness of fit values showed that the model was acceptable. The hypotheses created in line with the research purpose were tested with path analysis. Research findings show that specialised export marketing capabilities influence export performance. The research results also revealed the moderating effect of digital marketing capabilities on the relationship between specialised export marketing capabilities and export performance. In this context, it can be stated that the use of digital marketing in identifying specialized export marketing talents will provide high export performance to companies. Export performance is an important indicator that determines the success of companies in international markets. Therefore, digital marketing can be shown as one of the tools that businesses will use to create a sustainable competitive advantage in international markets. It is expected that the research will contribute to the literature in this field and the decision-making mechanisms of companies.